خراسان/ زودرنجی، کمال گرایی و شرمساری از علایم کمتر شنیده شده اضطراب هستند که می‌توانند به طرز پنهانی و گمراه کننده ای به سراغ شما بیایند.


اضطراب به روش‌های مختلفی می‌تواند بر روان ما تأثیر بگذارد. شما چند مورد از این علایم را می‌شناسید؟ به طور کلی، همه ما اضطراب را در مراحل مختلف زندگی تجربه می‌کنیم. طبق آمارها و به طور میانگین، بیش از 50 درصد مردم دنیا هر روز با اضطراب(کم یا زیاد) دست و پنجه نرم می‌کنند. اضطراب ممکن است مربوط به یک فعالیت خاص باشد مانند صحبت کردن در مقابل جمعیت یا ملاقات با پزشک یا ممکن است وقتی با موقعیتی بسیار دشوار روبه‌رو می‌شوید، به سراغ‌تان بیاید. این اختلال می‌تواند به طرز گمراه کننده و پنهانی به سراغ شما بیاید اما اگر نشانه‌هایش را بشناسید، کار راحت‌تری برای مدیریت آن خواهید داشت. در ادامه 9 مورد را با شما به اشتراک می‌گذاریم که شاید شما نمی‌دانسته‌اید این علایم می‌توانند نشانه‌های اضطراب باشند.
 
 نداشتن توانایی برای تمرکز کردن 

 آیا تاکنون پیش آمده که تلاش کنید ذهن خود را بر کاری که انجام می‌دهید، متمرکز کنید اما موفق نشده باشید؟ آیا برای شما جلوگیری از حواس‌پرتی مشکل است؟ چالش‌هایی که درباره تمرکز افکار خود با آن مواجه هستید، یکی از نشانه‌های شایع اضطراب است. ممکن است به این دلیل باشد که شما مدام با افکار مزاحم روبه‌رو هستید. به عبارت دیگر، گویا نگرانی‌ها هرچه که باشند، می‌توانند باعث ناراحتی شما شوند و شاید دچار خستگی ذهنی شوید. وقتی با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنیم، بدن ما به حالت جنگ یا گریز می‌رود به این معنی که در حالت آماده‌باش قرار خواهیم گرفت. با توجه به این موضوعات، جای تعجب نیست که ذهن ما درگیر   و امکان تمرکز برای‌مان سخت شود.


 افتادن در مارپیچ‌های شرمساری

یکی از دوستان یا آشنایان شما که مدتی او را ندیده‌ و تماسی با او نگرفته‌اید، در باره عکسی که شما به تازگی در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کرده‌اید، نظر می‌دهد و می‌گوید که دلش برای شما تنگ شده است. آیا شما: الف) برای او پیامی ارسال می‌کنید تا تاریخی را برای دیدار حضوری یا مکالمه تلفنی و ... با یکدیگر تعیین کنید؟ یا ب) احساس گناه می‌کنید که از او خبر نگرفته‌اید و تمام روز به این مسئله فکر می‌کنید و این حس بد را بارها در ذهن خود تا پاسی از شب مرور می‌کنید؟ این جریان مارپیچ شرمساری نامیده می‌شود و می تواند یکی از نشانه‌های اضطراب‌های نهفته باشد که کمتر به آن اشاره شده است.

 فرار از اتفاقات چالش‌برانگیز

| آیا شما تلاش می‌کنید که هنگام کار روی یک پروژه با همکاران خود از کنترل کردن بیش از حد آن‌ها دست بکشید؟ یا اگر می‌خواهید با دوستان خود ملاقاتی داشته باشید، باید همه جزئیات درباره نحوه گذراندن آن روز را بدانید تا با دیدارشان موافقت کنید؟ رفتار کنترل‌گر، گاهی می‌تواند نتیجه اضطراب باشد که باعث می‌شود مدام بترسید از این‌که شرایط خارج از کنترل شما شود. بازگشتن و نظارت بر تمام جزئیات می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری درباره شرایط چالش‌برانگیز داشته باشید. البته رفتار کنترل‌گر می‌تواند برای دیگران ناخوشایند باشد و در حالت بدتر حتی توهین آمیز. اگر متوجه شدید که این کار بر روابط شما با دیگران تأثیر گذاشته است و می‌خواهید دست از کنترل کردن دیگران بردارید، صحبت با یک متخصص می‌تواند ایده خوبی باشد.

 زود رنجی

همان‌طور که گفته شد، اضطراب روان ما را در حالت جنگ یا گریز قرار می‌دهد. به عبارت دیگر وقتی روان ما در حالت جنگ قرار دارد، ممکن است دریابیم که کمتر توانایی کنترل خلق و خوی خود را داریم یا نمی‌توانیم در شرایط استرس‌زا یا تحریک کننده به روش عادی پاسخ دهیم. در چنین شرایطی شما ممکن است متوجه شوید که نسبت به گذشته کمی بدخلق‌تر شده‌اید به طوری که با افراد دیگر با عصبانیت صحبت می‌کنید یا ممکن است متوجه شوید که درمواجهه با موقعیتی که به طور عادی شما را آزار نمی‌دهد، بیش از حد واکنش منفی نشان داده‌اید.

 احساس مبتلا شدن به بیماری‌های گوارشی

احساس ابتلا به  بیماری‌های گوارشی، درد معده، حالت تهوع و ... از نشانه‌های اضطراب است. باید بدانید ارتباط روده و مغز یک سیستم پیچیده و حساس است. از نظر شیمیایی از طریق انتقال دهنده‌های عصبی، احساسات و آن چه در ذهن اتفاق می‌افتد، مستقیم روی عملکرد روده‌هایتان تأثیر می‌گذارد. برای مثال، ممکن است در یک روز که استرس خاصی را تجربه می‌کنید دچار مشکل گوارشی شوید یا شاید قبل از یک مصاحبه مهم، احساس حالت تهوع کنید.

 به تاخیر انداختن کارها

اهمال کاری زمانی است که ما مدام کار یا وظیفه خود را که می‌دانیم باید زودتر انجام شود به بعد موکول می‌کنیم. وقتی این اتفاق برای یک ذهن مضطرب پیش می‌آید، می‌توان فهمید که نگرانی در باره چیزی باعث می‌شود که از انجام کار اجتناب کنیم اما گاهی این اهمال کاری واضح نیست. اگر متوجه شده‌اید که بیشتر کارهای خود را به تعویق می‌اندازید، باید برای مدیریت اضطراب‌تان برنامه ریزی‌ کنید.

 بیدار شدن مکرر در شب 

طبق یک پژوهش، هر شب در انگلستان، 32 درصد از مردم دچار بی‌خوابی می‌شوند و حدس درستی است که بگوییم بسیاری از این موارد ممکن است مربوط به اضطراب باشد. همان‌طور که افکار مزاحم می‌توانند مانع تمرکز ما در طول روز شوند، یک ذهن مضطرب نیز می‌تواند ما را در شب بیدار نگه دارد یا برای چندین و چند بار با روان پریشان از خواب بیدار کند.


 کمال‌گرایی 

اساساً یکی از علایم اضطراب را می‌توان تفکر بیش از حد برای دست‌یابی به موفقیت دانست. در چنین شرایطی، مدام نگران هستید کارهایی را که انجام می‌دهید هرگز به اندازه کافی خوب نباشند یا درباره تحقق انتظارات افراد دیگر نگران هستید. ممکن است متوجه شوید که مدام در کار خود مردد هستید  و بارها و بارها آن را مرور می‌کنید تا مطمئن شوید که چیزی برای اشتباه وجود ندارد. البته همه کمال‌گرایی‌ها ناشی از اضطراب نیست اما می‌تواند به همین دلیل و به طور نامحسوس وارد زندگی روزمره شما شود.

 نداشتن توانایی نه گفتن

همه ما مجبور هستیم خواه برای رعایت ادب یا احساس وظیفه به چیزهایی بله بگوییم که ترجیح می‌دهیم گاهی انجام ندهیم. اما خوشحال کردن همیشگی افراد دیگر، می‌تواند ناشی از ضطراب باشد زیرا از مایوس کردن دیگران احساس نگرانی می‌کنید یا ترس دارید که از کنترل شما خارج شده باشند. بنابراین یکی از علایم کمتر شنیده شده اضطراب، همین نداشتن توانایی نه گفتن است.
 
مترجم : پروانه موفقی

منبع: Happiful

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar