تبيان/ دوستان يکي از بزرگترين منابع حمايتي هستند که در طول زندگي خود پيدا خواهيد کرد. گاهي در زندگي مشکلاتي به وجود مي‌آيد که با حساب باز کردن بر روي دوستانتان مي‌توانيد برخي از آن مشکلات را برطرف کنيد. همچنين داشتن دوست به زندگي شما شور و هيجان مي‌بخشد؛ علاوه بر اينها، علم ثابت کرده است که داشتن دوست مزاياي ديگري دارد که در اين يادداشت به آن‌ها مي‌پردازيم.

دوستي، ارتباط با دوستان، مهارت اجتماعي
مطالعات مختلف ثابت کرده است که داشتن دوستان خوب سلامت افراد را از نظر جسمي و ذهني بهبود مي‌بخشد، اما براي برقراري يا حفظ دوستي‌ها لازم است اهميت دوستي‌ها را بفهميد و بدانيد که براي ايجاد و پرورش دوستي‌ها چه کاري مي‌توانيد انجام دهيد.

داشتن دوست چه فوايدي دارد؟
تحقيقات نشان مي‌دهد که داشتن دوست خوب مي‌تواند تأثيرات مثبتي بر سلامتي داشته باشد. در حقيقت، مطالعات نشان داده که داشتن دوست مي‌تواند از نظر جسمي، روحي و عاطفي داراي مزاياي زير باشد:

۱-استرس پايين‌تر
محققان معتقدند که دوستي در روند استرس بدن نقش دارد؛ چنانچه وقتي شما افکار و آنچه در ذهنتان وجود دارد را با دوستانتان به اشتراک مي‌گذاريد، بدن شما مقدار کمتري هورمون کورتيزول (هورمون استرس) توليد مي‌کند که مي‌تواند اثر آرام‌بخشي داشته باشد.

۲-بهبود اعتماد‌به‌نفس
حمايت و تعريف و تمجيد دوستان مي‌تواند در اعتماد‌به‌نفس شما نقش به سزايي داشته باشد. همچنين حضور در کنار دوستان مي‌تواند به ايجاد يک زندگي شادي‌آفرين کمک کند.

۳- بهبود روحيه
مطالعات نشان داده است که معاشرت با دوستان تأثير زيادي در تقويت روحيه شما دارد و شما نيز مي‌توانيد با ايجاد دوستي ضريب خوشبختي خود را تقويت کنيد.

۴- سلامت جسمي بهتر
متخصصان پزشکي معتقدند که دوستي‌هاي پايدار باعث تقويت عادت‌هاي سالم مي‌شود. چنانچه دوستان مي‌توانند شما را ترغيب کنند تا عادت‌هاي سالم مانند رژيم غذايي بهتر و ورزش بيشتر را در خود ايجاد کنيد. همچنين ارتباط با دوستان مي‌تواند به کاهش بسياري از مشکلات سلامتي از جمله فشارخون بالا، چاقي و افسردگي کمک کند.

اهميت دوستي براي کودکان
دوستان براي رشد سالم کودکان بسيار حياتي است. تحقيقات نشان داده است که عدم داشتن دوست در دوران کودکي مي‌تواند باعث ايجاد مشکلات روحي و رواني در بزرگسالي شود. فوايد داشتن دوست براي کودکان چيزي فراتر ازسرگرمي و بازي است؛ چنانچه دوستي در دوران کودکي مي‌تواند از اهميت زيادي برخوردار باشد:
همدلي - درک احساسات ديگران، يادگيري مهربان بودن، دلسوزي نسبت به ديگران
تعامل اجتماعي - برقراري ارتباط با ديگران، گوش دادن، همکاري و حل مشکلات
آزاد انديشي و پذيرش تفاوت‌ها- خصوصاً اگر آن‌ها با کودکاني با شخصيت و توانايي‌هاي متفاوت، يا از زمينه‌ها و فرهنگ‌هاي مختلف اجتماعي دوست شوند.
يادگيري-افزايش انگيزه يادگيري، بهبود عملکرد درسي

نقش والدين:
والدين نقش اساسي در رشد اجتماعي فرزندشان دارند. قطعاً هيچ کودکي با مهارت‌هاي اجتماعي متولد نمي‌شود بنابراين والدين نقش مهمي در تقويت مهارت اجتماعي کودکان ايفا مي‌کنند. مهمترين کاري که والدين مي‌توانند انجام دهند اين است که رابطه دوستانه و محترمانه‌اي با فرزندشان برقرار کنند، اعتماد‌به‌نفس کودک را تقويت کنند و زمينه دوستي با همسالان را به روش‌هاي مختلفي مثل دعوت از دوستان کودک، ثبت نام در کلاس‌هاي آموزشي و... فراهم کند تا کودک نحوه تعامل و دوستي با ديگران را بياموزد.

اهميت دوستي بعد از ازدواج
ارتباط با دوستان بعد از ازدواج نه تنها مهم است بلکه باعث بهبود روابط زناشويي مي‌شود. تحقيقات نشان مي‌دهد که استرس زنان و مردان هنگام هم‌نشيني با هم‌جنس خود نسبت به زمان بيرون رفتن با جنس مخالف يا صرف وقت با خانواده کاهش چشمگيري پيدا مي‌کند که اين امر مي‌تواند کيفيت زندگي زناشويي را افزايش دهد. علاوه بر اين، ارتباط با دوستان در زنان و مردان تأثيرات ديگري نيز دارد.

تأثير ارتباط با دوستان بر زنان بعد از ازدواج:
زناني که دوستاني ندارند يا زماني را با آن‌ها سپري نمي‌کنند، احساس خلأ و تنهايي زيادي دارند که پر کردن آن با چيز‌هاي ديگري دشوار است. همچنين دوستي زنان بعد از ازدواج، تأثير بسزايي در سلامت جسمي و رواني آن‌ها دارد، زيرا زنان در ملاقات با دوستانشان به راحتي با آن‌ها صحبت کرده و از اين طريق، حمايت و تشويق مورد نياز براي غلبه بر مشکلات خود را پيدا مي‌کنند.

تأثير ارتباط با دوستان بر مردان بعد از ازدواج:
براساس مطالعات روانشناسان، مردان در رابطه با دوستان خود کمتر دچار استرس و عصبانيت مي‌شوند؛ دليل اين امر اين است که مردان زماني که در کنار همسر خود قرار مي‌گيرند، بيشتر انرژي‌شان را صرف جلب رضايت او مي‌کنند؛ د‌رحالي‌که ارتباط با دوستان باعث مي‌شود تا مردان، ساعتي از دغدغه‌ها و وظايف خانوادگي فارغ شده و با سپري کردن اوقات خوش در کنار دوستان، شادي و نشاط‌شان را به زندگي مشترک منتقل کنند؛ بنابراين ايجاد و حفظ دوستي براي مردان بسيار اهميت داشته و مانند يک مسکن در زندگي عمل مي‌کند.

توصيه به همسران:
همسرتان را براي بيرون رفتن با دوستانش محدود نکنيد چراکه اين محدويت‌ها مي‌تواند به مرور زمان باعث انزواي زوجين شده و هويت و استقلال همسرتان را زير سؤال ببرد.
-همديگر را درک کنيد؛ همانطور که شما با بيرون رفتن با دوستانتان روحيه‌تان عوض مي‌شود، همسرتان هم مثل شما نياز به ارتباط با دوستانش دارد.

اهميت دوستي براي سالمندان
يکي از برجسته‌ترين امتيازاتي که در نتيجه دوستي با ديگران حاصل مي‌شود اين است که احساس تنهايي شخص را از بين مي‌برد. در دوران سالمندي به دليل تغييرات جسمي، از دست دادن عزيزان و بازنشستگي، افراد احساس تنهايي بيشتري مي‌کنند که اين احساسات مي‌تواند براي سلامتي آن‌ها مضر باشد؛ چنانچه تحقيقات نشان مي‌دهد که تجربه تنهايي براي مدت طولاني به اندازه کشيدن ۱۵ نخ سيگار در روز، خطر مرگ را افزايش مي‌دهد. علاوه‌بر‌اين، تنهايي مي‌تواند منجر به افسردگي و اضطراب در سالمندان شود. با اين حال، برقراري ارتباط با دوستان مي‌تواند باعث افزايش اعتماد‌به‌نفس و غلبه بر احساسات منفي شود. همچنين يکي ازمهمترين مزاياي دوستي در دوران سالمندي، تقويت توانايي شناختي (تمرکز، حافظه، يادگيري) و تحريک مغز است.

نحوه پيدا کردن دوست در دوران سالمندي
يکي از بهترين راه‌ها براي بهبود زندگي سالمندان، فراهم کردن شرايط براي ارتباط با گروه همسالان است. دقت کنيد که نوع دوستي در سالمندي با بزرگسالي متفاوت است. دوستي در سالمندي صرفاً به معناي برقراري ارتباط و هم‌صحبت شدن است. حال اگر فردي از نزديکان شما سالمند است و احساس تنهايي مي‌کند، مي‌توانيد به طرق مختلف زمينه‌هاي ارتباط او با گروه همسالانش را فراهم کنيد. مثلاً مي‌توانيد او را به مراکز خانه سالمندان برده تا با افراد جديد آشنا شده و از هم‌صحبتي با آن‌ها لذت ببرد. همچنين پارک‌ها مکان مناسبي هستند که سالمندان مي‌توانند در آنجا با يکديگر آشنا شوند. دورهمي‌هاي فاميلي افراد مسن يکي‌ديگر از روش‌هاي عالي براي رفع تنهايي سالمندان است که مي‌توانيد تدارک ببينيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar