روزنامه شهروند/  تلگرام در آخرين آپديتش امکان کامنت گذاشتن پاي پست را هم فراهم کرده، اما به نظر ما واتس‌آپ بعد از سروش، کماکان با اختلاف بهترين پيام‌رسان دنياست، به اين دلايل:  


الف) واتس‌آپ به ما ياد مي‌دهد صبور باشيم. نمونه‌اش همين که شما نمي‌توانيد ويس را در دور تند گوش کنيد و حتي اجازه نداريد موقع شنيدن ويس کار ديگري انجام دهيد. اما تلگرام دنبال اين است که بنيان خانواده را سست کند و شما همزمان بتوانيد چند تا کار را با هم انجام دهيد.
ب)  واتس‌آپ گذرا بودن زندگي‌ را به ما گوشزد مي‌کند. هيچ دليلي ندارد امروز به فايلي که يک نفر ديروز براي‌تان فرستاده، دسترسي داشته باشيد. اما تلگرام مثل يک نظام سرمايه‌داريِ کثيف، شما را طمع‌کار مي‌کند و حتي مي‌توانيد فايل‌هاي‌تان را درونش پوشه‌بندي کنيد.
ج) حتما آن داستان قديمي را شنيده‌ايد که يک پدر به فرزندش يک صفحه سفيد داد و بعد گفت بيا اين ميخ‌ها را در آن بکوب و دربيار، بعد گفت کارهاي اشتباه مثل اين ميخ‌ها مي‌مانند که جايش هميشه باقي مي‌ماند. واتس‌آپ همان پدر مهربان است که به ما ياد مي‌دهد کوچک‌ترين اشتباه تا آخر عمر گريبانت را مي‌گيرد و اگر يک پيام را اشتباه بفرستي و چند ساعت بعد بفهمي، مثل اين است که يک اره‌ کُند وسط درخت گير کند، نه مي‌شود درخت را قطع کرد، نه اره را درآورد.


د) فارغ از اين پيام‌هاي اخلاقي، واتس‌آپ ويژگي‌هاي مثبت ديگري هم دارد، مثلا سرعت بالا در آپلود و دانلود فايل‌ها. شايد شما از سرعت واتس‌آپ ناراضي باشيد. بايد بگوييم اين سرعت بالاي اپليکيشن است، ببينيد اگر سرعتش پايين بود، ديگر چه مي‌شد.
ه‍) بين اپليکيشن‌ها، واتس‌آپ به آپِ ثبات معروف است. ببينيد همه اپليکيشن‌ها هِي آپديت جديد مي‌دهند و تغيير مي‌کنند، اما واتس‌آپ ثبات نهايت هر چند‌ سال يک‌بار يک آپديت مي‌دهد که هيچ فرقي با قبلي ندارد، صرفا خواسته بگويد ما هم بلديم آپديت کنيم.
و) در واتس‌آپ تقريبا آزادي مطلق وجود دارد. شايد بگوييد که ما حتي نمي‌توانيم هر فايلي را که خواستيم آپلود کنيم يا براي فورواردکردن بايد اول دانلود کنيم، بعد فوروارد کنيم و اين ديگر چه آزادي مطلقي است؟! اولا همين که شما مي‌توانيد اين را بگوييد خودش نشانه آزادي است، ثانيا ما نگفتيم آزادي مطلق براي چه کسي. طراحان اين اپليکيشن، آزادي مطلق دارند که هرجوري دوست داشتند به نظر مخاطبان توجه نکنند.
ز) در نهايت بايد بگوييم که ما خودمان انتخاب کرديم که از واتس‌آپ استفاده کنيم و خيلي هم از آن راضي هستيم. البته اين وسط فيلترشدن تلگرام هم بي‌تأثير نبود.


شهاب پاک‌نگر

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar