لست سکند/ در میان انواع بناها و مجسمه‌های سنتی که تقریباً می‌توانید در هر شهر و دیاری از جهان پیدا کنید، نمونه‌هایی یافت می‌شود که به‌نظر می‌رسد سازندگان آنها کاملاً از عرف و سنت خارج شده‌اند.

در این مقاله، تعدادی از جالب‌ترین و عجیب‌ترین مجسمه‌هایی که سوژه های بسیار معروفی برای عکسی هستند را به شما معرفی خواهیم کرد.

1- اسب‌های وحشی در لاس کولیناس، ایالات متحده آمریکا

این یکی از بزرگترین مجسمه‌های عجیب در جهان است. هرچند این مجسمه‌های برنزی در عکس‌های ثبت شده، کوچک به نظر می‌رسند، اما درحقیقت، یک و نیم برابر بزرگتر از اسب‌های واقعی هستند. در قسمت انتهایی پای اسب‌ها، حفره‌هایی تعبیه شده که مانند چشمه می‌جوشد و آب را به بیرون پرتاب می‌کنند به‌گونه‌ای که این تصور را ایجاد می‌کنند که به‌سختی درحال عبور و پریدن از رودخانه هستند.

2- مجسمه تکنسین کامپیوتر، کراسنویارسک، روسیه

مجسمه‌ یابودی در مورد یک تکنسین کامپیوتر در محیط کارش: یک صندلی، میز کار، کامپیوتر، چراغ روی میزی و حتی ژاکت برای زیبا کردن صحنه یادبود ساخته شده است. فقط خود تکنسین در این صحنه غایب است!

3- مجسمه اسلحه گره خورده، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

این مجسمه توسط کارل فردریک رویترزورد در اوخر سال 1980 و به یاد جان لنون ساخته شد که در همان سال مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.

4- مجسمه مسافران، مارسی، فرانسه

این مجسمه، مجموعه‌ای کامل از سری مجسمه‌های جهانگرد است که نه‌تنها برای مدت‌های طولانی در چندین خیابان مارسی نصب شده، بلکه در نمایشگاه‌های هنری مدرن متعددی نیز درمعرض نمایش قرار گرفته است.

5- مجسمه یادبود بوروکرات ناشناخته، ریکیاویک، ایسلند


بورروکرات ناشناخته (دیوان‌سالار ناشناخته) در سال 1994 به دست هنرمند و مجسمه‌ساز ایسلندی «مگنوس توماسون» خلق شد. این مجسمه، قابل توجه‌ترین و البته جذاب‌ترین و پرمعناترین مجسمه در شهر است که نظرها را به خود جلب می‌کند و جزئیات جذاب بسیاری را می‌توانید در آن ببینید.

6- کوسه هدینگتون، آکسفورد، انگلیس


اهمیت نهفته در این مجسمه بسیار بیشتر از آنی است که در نگاه اول به‌نظر می‌رسد. این یادبود پس از پایان جنگ جهانی دوم و در چهل و یکمین سالگرد حمله هسته‌ای به ناگازاکی ساخته شد. این یادبود، یک سلاح زیبا اما به‌طور بالقوه کشنده و مرگبار را نشان می‌دهد که از آسمان سقوط می‌کند.

7- دی وارتکاپوئن، بروکسل، بلژیک


این مجسمه در سال 1985 در منطقه مولنبیک در بروکسل نصب شده است. صحنه‌ای که این یادبود به  تصویر می‌کشد، کمدی به‌نظر می‌آید: مردی به‌شکل غیرمنتظره از حفره چاه بیرون می‌آید و پاهای یک پلیس را می‌کشد. خالق این یادبود «تام فرانتزن» مجسمه‌ساز بلژیکی است.

8-  مجمسه نلسون ماندلا، آفریقای جنوبی

مجسمه یادبود نلسون ماندلا از 50 ستون فولادی تشکیل شده که بیانگر 50 سال بازداشت و تعقیب سیاسی اوست. تصویر  چهره او فقط زمانی قابل تشخیص است که در زاویه خاصی نسبت به ستون‌ها بایستید. در غیر این صورت، به‌نظر می‌رسند که فقط گروهی ستون‌های بی مفهوم هستند.

9- نیروی طبیعت

این مجسمه، یکی از مجموعه مجسمه‌هایی است که توسط هنرمند ایتالیایی «لورنزو کوئین» خلق شده است و در آن زنانی را به تصویر می‌کشد که کنترل کره زمین را با پارچه‌های طویلی در دست دارند. این مجسمه‌ها در بسیاری از شهرهای جهان از جمله انگلیس، ایالات متحده آمریکا، موناکو و سنگاپور نصب شده‌اند.

10- حلقه‌های عروسی، ونکوور، کانادا

مجسمه حلقه‌های عروسی، یکی از غیرمعمول‌ترین جاذبه‌های ونکوور است. این حلقه‌ها از فولاد، آلومینیوم و شیشه ساخته شده‌اند. در یک نگاه می‌بینیم که این مجسمه‌ها از دل زمین بیرون آمده‌اند و به‌شکلی طراحی شده‌اند که گویی در حال سقوط هستند. اما واقعیت این است که آنها بر روی زمین محکم شده و چسبیده‌اند. این مجسمه درحقیقت، نمادی از قدرت عشق است.

11- مردمی در کنار رودخانه، سنگاپور

خالق این مجسمه‌ها «چونگ فه چونگ» بوده که به دلیل ساخت مجسمه‌هایی در حجم انبوه، مشهور شده است. این مجمسه‌ها، افرادی را نشان می‌دهد که در نزدیکی رودخانه‌های سنگاپور زندگی و کار می‌کنند.

12- تندیس فرانتس کافکا، پراگ، جمهوری چک

خالق این مجسمه «جاروسلاو» بوده که ایده و انگیزه او از ساخت آن چندان مشخص نیست. برطبق نظریه‌ای، این مجسمه اشاره به «شرح یک مبارزه» اثر کافکاست که در آن شخصیت اصلی داستان مورد حسادت همسفر خود قرار می‌گیرد و روی شانه‌های او سوار می‌شود تا جهان را از زاویه نگاه او تماشا کند. اما پس از آنکه وارد کالبد شخص دیگری شد، حسادتش نسبت به او از بین رفت چرا که فهمید همه آدمها مشکلات و بارهای خاص خود را دارند.

13- مجسمه یادبود زیگموند فروید، پراگ، جمهوری چک

طبق یک نظریه مشهور، خالق این مجسمه «دیوید سرنو» -مجسمه‌ساز اهل چک- با ساخت این مجسمه قصد داشت تا فاصله روشنفکران را از مردم عادی نشان بدهد. این مجسمه بسیار شگفت‌انگیز است که هرکسی به پراگ می‌رود حتماً باید وقت بگذارد و آن را ببیند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar