تسنیم/ مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: از مجموع واحد‌های تخریبی ناشی از زلزله کرمانشاه، بازسازی ۱۴۸۷ واحد به دلیل مشکلات حقوقی باقی مانده است‌.

جلیل بالایی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اظهار داشت: در چند سال اخیر در کنار مسائل و مشکلات مختلف از جمله تحریم، بیکاری و مشکلات اقتصادی با زلزله و سیل مواجه شدیم که با خط مشی تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری خسارت‌ها کاهش یافت.
وی با بیان اینکه تاکنون حدود 1000 روز از حادثه زلزله گذشته است عنوان کرد: طی این مدت 131 هزار واحد مسکونی، خدماتی، صنفی، تجاری و کشاورزی تعمیر یا از نو ساخته شد.
بالایی با اشاره به اینکه از این تعداد 41 هزار واحد تخریبی بودند و 67 هزار واحد نیازمند مرمت بود که در این مدت تعمیر شدند گفت: 22 هزار واحد صنفی، دامی و صنعتی آسیب‌دیده وجود داشت که 22 هزار و 703 واحد بازسازی شد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه افزود: در حوزه خدمات و صنف 15 واحد صنعتی، کشاورزی و تولیدی آسیب‌دیده از زلزله باقی مانده بود که اکنون مراحل پایانی را طی می‌کنند.
وی عنوان کرد: در بخش واحد‌های احداثی 1487 واحد به دلیل مشکلات حقوقی، سند مالکیت باقی مانده است که بازسازی آن‌ها در سال 98 آغاز شد.
بالای با بیان اینکه مدارس استان به دلیل تجمع جمعیتی جزو مراکز حساس از نظر مدیریت بحران است گفت: در 1000 روز بعد از زلزله 1000 کلاس درس در شهر و روستا ساخته شد.
وی افزود: حداکثر مدارس آسیب‌دیده کمتر از 50 مورد بود اما با کمک خیران 78 مدرسه تخریب و با 415 کلاس بازسازی شدند و 145 میلیارد تومان ازطرف این خیران جمع‌آوری شد.
وی با اشاره به بازسازی مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها و مراکز فوریت‌های پزشکی عنوان کرد: در زلزله 247 مرکز بهداشتی و درمانی آسیب دید که تاکنون 240 مورد آن بازسازی شده و در حال بهره‌برداری هستند.
بالایی با اشاره به وضعیت مساکن مهر آسیب‌دیده از زلزله عنوان کرد: بازسازی واحد‌های دارای بیمه با کمک 300 میلیارد تومانی بیمه به سرعت آغاز شد و اکنون بازسازی دو بلوک باقی مانده است.
وی با بیان اینکه از سال 96 تاکنون 8246 مورد پس لرزه در استان ثبت شده است گفت: 149 مورد از این تعداد بالاتر از چهار ریشتر، 16 مورد بالاتر از پنج مورد و یک مورد 6.4 ریشتری رخ داد و تمام این پس لرزه‌ها هیچ خسارتی به استان وارد نکردند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today