ايرنا/ با توجه به واگذاري زمين مورد نياز در مهران، به‌زودي ساخت و ساز لازم براي فراهم ساختن امکان استقرار دائم موکب‌هاي اربعين خراسان شمالي در اين نقطه مرزي، آغاز مي‌شود.

احمد برادران، معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار خراسان شمالي اظهار داشت: ۲ هزار متر مربع زمين براي ساخت موکب دائمي تحويل استان شده است که بايد با مشارکت خيران و سازمان هاي مربوط،  براي ايجاد امکانات لازم در اين فضا تلاش کنيم.

وي افزود: اختصاص زمين براي ايجاد موکب دائمي فرصتي براي کمک و ارايه خدمات به زايران است که بايد تمامي تلاش ها را براي اجراي آن مضاعف کنيم و استفاده از کمک خيران و مردم در اين مسير مي تواند بسيار راهگشا باشد.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار خراسان شمالي در خصوص وضعيت برگزاري آيين هاي اربعين امسال در عتبات عاليات نيز گفت: با توجه به شرايط کرونايي تاکنون هيچ گونه ابلاغيه در اين خصوص نيامده است و مذاکراتي بين دو کشور وجود دارد، اما هنوز تصميمي ابلاغ نشده است.

مدير حج و زيارت خراسان شمالي نيز گفت: با توجه به اينکه استقبال مردم در چند سال گذشته از سفر به عتبات عاليات، به خصوص در ايام اربعين رشد چشمگيري داشته است، پيش بيني مي شود که در سال هاي آينده اين استقبال همچنان فزوني بگيرد.

محمدباقر قاصري افزود: سال گذشته بيش از ۲۱ هزار زاير از خراسان شمالي به عتبات عاليات سفر کردند در حالي که تا چند سال پيش از آن اين عدد حدود چهار هزار نفر بود و اگر امسال با توجه به محدوديت هايي شرايط کرونايي اين آيين برگزار نشود، پيش بيني مي شود که در سال آينده شمار زايران به ۴۰ هزار نفر نيز برسد.

وي اظهار داشت: از هم اکنون بايد امکانات و زيرساخت ها را براي ارايه خدمات مناسب به زايران حسيني در نقطه مرزي فراهم کنيم.

رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات خراسان شمالي نيز گفت: سهميه اين استان در سال گذشته براي پشتيباني و خدمات‌رساني به زايران راهپيمايي اربعين حسيني در بحث تغذيه و اسکان، روزانه ۱۱ هزار نفر تعيين شده بود.

محمد صفري اظهار داشت: سال گذشته اين استان پنج موکب داشت که امسال دو موکب به اين تعداد افزوده شده است و ظرفيت پشتيباتي براي بحث تغذيه و اسکان نيز به ۱۵ هزار نفر رسيده است.

وي افزود: با توجه به اينکه تاکنون تمامي امکانات و زيرساخت ها در مرز مهران به صورت موقت تدارک شده است، اين وضعيت هزينه زيادي را به استان تحميل کرده است.

مديرکل دفتر امور امنيتي، انتظامي، اتباع و مهاجران خارجي استانداري خراسان شمالي نيز گفت: در مرز مهران زميني به مساحت دو هزار متر مربع براي ساخت هزار متر مربع بنا به اين استان اختصاص يافته است که براي ساخت آن بايد با مشارکت مردم اقدام کنيم.

حجت الله خانزاده افزود: در مرز مهران زايران اسکان داده نمي شوند بلکه به آنان خدماتي از جمله غذاي گرم داده مي شود و در ساير مکان ها به آنان خدمات اسکان نيز داده مي شود.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان خراسان شمالي را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر خراسان شمالي در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرين خبر خراسان شمالي در اينستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today