ايسنا/ معاون حمل و نقل اداره‌کل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان زنجان گفت: گراني لاستيک و کاهش مسافر مشکلاتي را براي فعالان حمل و نقل به‌وجود آورده است.

علي مدقالچي معاون حمل و نقل اداره‌کل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان زنجان به مشکلات رانندگان بخش مسافري پس از شيوع کرونا اشاره و اظهار کرد: متاسفانه پس از شيوع اين بيماري بخش قابل از ظرفيت مسافران در ايام نوروز از دست رفت و طبق پيش‌بيني و دستورالعمل‌ها امسال سفرهاي اربعين نيز لغو خواهد شد.
وي تصريح کرد: به دليل نگراني از شيوع کرونا، تبليغات منفي در مورد ناوگان حمل و نقل عمومي و کاهش سفرهاي تفريحي، مردم ترجيح مي‌دهند با ماشين‌هاي شخصي خود در جاده‌هاي برون‌شهري تردد کنند و از اين حيث با کاهش چشمگير مسافر در ناوگان حمل و نقل عمومي مواجه شديم.
معاون حمل و نقل اداره‌کل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان زنجان عنوان کرد: کاهش مسافران از يکسو و گراني بيش از حد قطعات خودرو و نگهداري آن از سوي ديگر، به مشکلات رانندگان افزوده است و درآمد و هزينه آن‌ها با هم تناسب ندارد.
اين مسئول با اشاره به اينکه قيمت يک اتوبوس دست کم ۳ ميليارد تومان است، يادآور شد: پيش از شيوع کرونا هر ۲۰ دقيقه يک اتوبوس به تهران اعزام مي‌شد و روزانه بيش از ۱۲ دستگاه اتوبوس از زنجان در نقاط مختلف کشور تردد داشتند و ميزان اشغال صندلي‌ها حداقل ۱۵ نفر بود، اما اکنون ظرفيت مسافر به ميانگين ۵ نفر در هر دستگاه رسيده است.
مدقالچي، تعداد مسافران جابه‌جا شده در ۵ ماهه نخست امسال را ۳۱۰ هزار نفر برشمرد و گفت: اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۴۳ درصدي نشان مي‌دهد و با احتساب انجام ۵۸ هزار و ۷۴۰ سفر و کاهش ۲۸.۸ درصدي سفرها و کاهش ۵۰ درصدي سطح اشغال صندلي‌ها، فعاليت براي رانندگان بخش حمل و نقل مسافر مقرون به صرفه به نظر نمي‌رسد.
وي همچنين به مشکل کمبود و گراني لاستيک اشاره کرد و افزود: حواله لاستيک به تعدادي از رانندگان ارائه شده ولي با مراجعه به محل توزيع با نبود لاستيک مواجه مي‌شوند و در صورت موجودي نيز برند و کيفيت مناسب را ندارند و در بازار آزاد نيز به قيمت‌هاي گزاف عرضه مي‌شود؛ به همين دليل مقرر شده اکيپ‌هايي متشکل از سازمان صمت و راهداري و حمل و نقل جاده‌اي اين مشکل را بررسي کنند.
معاون حمل و نقل اداره‌کل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان زنجان با بيان اينکه از تيرماه سال گذشته نزديک به ۴۰ هزار حلقه لاستيک توزيع شده است، اظهار کرد: کل سهيمه‌اي که اکنون براي استان در سامانه درنظر گرفتند ۴۴۰ حلقه لاستيک است که نسبت به نياز بسيار کمتر است در حال حاضر متقاضياني مانند حمل مواد خطرناک در اولويت دريافت لاستيک قرار گرفتند.
وي با اشاره به اينکه تعويض لاستيک در بازار آزاد براي يک تريلي ۱۸ چرخ دست کم ۹۰ ميليون تومان هزينه دربردارد، تصريح کرد: تخصيص لاستيک در سال ۹۹ نسبت به ۵ ماهه سال ۹۸ حدود ۸۰۰ درصد کاهش يافته است.
اين مسئول يادآور شد: با وجود ضرر و زيان‌هاي بخش مسافري، در حوزه حمل و نقل کالا در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزايش ۱۹ درصدي تناژ حمل شده روبه‌رو بوديم و در اين مدت ۳ ميليون و ۷۱۶ هزار تن بار جابه‌جا شده است. همچنين ۲۲۸ هزار و ۲۵۰ سفر بر اساس بارنامه ثبت شده که اين مورد نيز حاکي از افزايش ۱۶ درصدي است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان زنجان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرين خبر زنجان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today