نماد آخرین خبر

کشتی یونانی به عنوان یادگاری در جزیره کیش پابرجا خواهد ماند

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
کشتی یونانی به عنوان یادگاری در جزیره کیش پابرجا خواهد ماند

باشگاه خبرنگاران/ کشتي‌هاي زيادي هستند که بر روي موج‌هاي سهمگين دريا‌ها به جلو حرکت مي‌کنند و هيچ واهمه‌اي از طوفان ندارند و هرکدام از اين کشتي‌ها داستاني دارند.

کشتي يوناني که در نزديکي ساحل غربي جزيره کيش آرام گرفته نيز داستاني بس جذاب و شنيدني دارد که همگان از آن مطلع نيستند.
اين‌روز‌ها با گذشت زمان کشتي يوناني و همنشين آب‌هاي ساحلي کيش نيز دستخوش تغييراتي شده است که در مورد آن سخنان متفاوتي گفته و نوشته اند و از سرنوشت مبهم اين کشتي و ماندگاري دائمي آن در آب‌هاي نيلگون خليج فارس مطالب متفاوتي نگاشته شده است.
در همين خصوص و براي روشن شدن بعضي ابهامات گفتگوي اختصاصي با ماهان مدون، سرپرست مديريت توسعه گردشگري و ميراث فرهنگي کيش انجام داده‌ايم که مشروح آن در ذيل آمده است:
ماهان مدون سرپرست مديريت توسعه گردشگري و ميراث فرهنگي کيش، در خصوص خبري که چندي پيش در خبرگزاري ها در مورد از بين رفتن کشتي يوناني منتشر شده بود اظهار داشت: اين خبرگزاري پيگير اين مورد بود که چرا کشتي يوناني در حال از بين رفتن است و سوالاتي از من نيز در اين مورد پرسيده شد و لازم به ذکر است که اين موضوع به صورت مستقيم در حوزه کاري بنده نبوده و جزو کار‌هاي زيرساختي جزيره محسوب مي‌شود و عملاً ما فقط در حوزه گردشگري از منابع موجود بهره برداري مي‌کنيم که مي‌تواند منابع طبيعي يا غيرطبيعي باشد.
وي افزود: تصور کنيد در نقطه‌اي که هستيد کوه زيبايي وجود دارد و در کنار آن يک سري اتفاقات گردشگري رخ مي‌دهد. در اينجا کشتي يوناني نيز جاذبه گردشگري است که به عنوان يک منبع غيرطبيعي به شمار مي‌رود.
مدون تصريح کرد: عامل اصلي شکل‌گيري فعاليت‌هاي گردشگري در کنار يک جاذبه گردشگري، همان عاملي است که وجود دارد و بايد به حفظ و نگهداري از آن کمک کنيم.
سرپرست مديريت توسعه گردشگري و ميراث فرهنگي کيش با بيان اين موضوع که عواملي چند در عدم انجام پروژه حفاظت از کشتي يوناني وجود داشته است افزود: مهمترين عامل در عدم حفاظت از اين کشتي مسائل حقوقي و مالکيت آن بوده و مرور زمان نيز باعث شد تا اين امر به نتيجه مطلوب نرسيده و کشتي يوناني در حال تخريب و از بين رفتن است.
مدون ادامه داد: موقعيت قرارگيري کشتي يوناني نيز باعث مي‌شد تا امکان فعاليت‌هاي لازم براي حفاظت از آن وجود نداشته باشد و نياز به مطالعات بسياري در اين زمينه بود و با توجه به طولاني بودن اين مطالعات و تغيير و تحولاتي که در سازمان منطقه آزاد صورت مي‌گرفت اين طرح‌ها عقيم مي‌ماند و کاري از پيش نمي‌رفت.
وي بيان کرد: کاري که اکنون در دست اقدام بوده و ما تلاش کرده‌ايم آن را انجام دهيم اين است که نتيجه مطالعات گذشته در تمام شرکت‌هايي که در اين حوزه فعاليت کرده بودند را جمع‌بندي کرده و به يک برنامه درستي دست پيدا کنيم تا بتوانيم کشتي يوناني را مدت زمان بيشتري در جزيره کيش داشته باشيم.
سرپرست مديريت توسعه گردشگري و ميراث فرهنگي کيش گفت: به عنوان نظر شخصي ميراث فرهنگي و گردشگري اعتقاد من تبديل کشتي يوناني به يک کاربري ديگر با هر عنواني از قبيل رستوران و ... عملاً باعث از بين رفتن کشتي يوناني خواهد شد و با توجه به اين اتفاقات و ناخوشي‌ها و تخريب‌ها که بر سر اين کشتي آمده است به نظر بنده حفظ کشتي يوناني با همين موقعيت اولويت خواهد داشت.
مدون ادامه داد: در اين خصوص پروژه‌هاي مطالعاتي تعريف کرديم که در سطح کلان به کار خود مشغول است و شرح خدماتشان در حال آماده سازي بوده و استعلام‌هاي لازم انجام شده و مذاکرات با شرکت‌ها و دانشگاه‌هاي مختلف صورت گرفته است وليکن تاکنون به نتيجه قطعي نرسيده‌ايم که به صورت رسمي اعلام کنيم که اين حفاظت چطور و به چه صورتي انجام خواهد شد.
وي بيان کرد: اما مي‌توان گفت کشتي يوناني به عنوان يادگاري در کيش خاطرات سفر به جزيره کيش را تداعي مي‌کند، مسلماً سازمان منطقه آزاد کيش تمام تلاش خود را خواهد کرد تا کشتي يوناني را به همين شکل موجود پابرجا نگه دارد.
سرپرست مديريت توسعه گردشگري و ميراث فرهنگي کيش در خصوص شايعاتي در خصوص نقل و انتقال قطعات کشتي يوناني اظهار داشت: همانگونه که در مورد به گل نشستن اين کشتي افسانه‌ها و داستان‌هاي مختلفي وجود دارد موضوع حفظ و نگهداري و اتفاقاتي که براي اين کشتي رخ خواهد داد نيز افسانه‌هاي خود را دارد که عمدتاً شايعه بوده و در حد حرف‌هايي در سطح اوليه بوده، ولي هيچگاه چنين چيزي وجود نداشته است.
ماهان مدون در مورد تخريب اين کشتي نيز تاکيد کرد: تغييرات کشتي يوناني با توجه به رصد‌هايي که صورت گرفته است در حدود ۴ سال پيش رخ داده است و پس از آن تغيير شکل مشهودي در آن ديده نشده است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرين خبر هرمزگان در اينستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today