نماد آخرین خبر

برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه پایانی ماه صفر اعلام شد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه پایانی ماه صفر اعلام شد

ايرنا/ برنامه‌هاي آستان قدس رضوي طي دهه پاياني ماه صفر در مشهد و ديگر شهرهاي کشور اعلام شد.

حجت الاسلام محمدحسن مهدوي مهر، رييس سازمان علمي و فرهنگي آستان قدس رضوي گفت: برنامه‌هاي اين ايام در سه منطقه جغرافيايي شامل حرم مطهر رضوي، شهر مشهد و ديگر شهرهاي کشور برگزار مي‌شود.
وي افزود: آيين‌هاي ويژه اين ايام، خطبه‌خواني، مراسم شام‌غريبان و نظير آن در حرم مطهر رضوي اجرا مي‌شود و هياتهاي مذهبي با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در فضاهاي مشخص ‌شده حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) حضور خواهند داشت.
وي اجراي برنامه ويژه ناشنوايان و روشندلان را از ديگر برنامه‌هاي حرم مطهر رضوي در دهه آخر صفر اعلام کرد. 
رييس سازمان علمي و فرهنگي آستان قدس رضوي ادامه داد: در شهر مشهد نيز برنامه‌اي با عنوان "پلاک۸۳" اجرا مي‌شود که اين برنامه شامل برگزاري مراسم عزاداري مقابل منازل خانواده شهدا با حضور اهالي آن منطقه خواهد بود که در اين راستا ۸۰۰ برنامه در نظر گرفته شده است.
مهدوي مهر اجراي سرود "آواي رضوان" به صورت سيار در سطح شهر، "سراي عزا" در فضاهاي روباز ادارات آستان قدس رضوي و "سوگواره خورشيد" با محوريت برگزاري نمايش خياباني در ارتباط با موضوعات آخر ماه صفر را از ديگر برنامه‌هاي آستان قدس رضوي در شهر مشهد برشمرد.
وي با اشاره به اجراي برنامه "آقا سلام" در گستره ملي همزمان با ايام پاياني ماه صفر گفت: با توجه به محدوديت‌هاي کرونايي اين برنامه علمي از طريق فضاي مجازي به نمايش درخواهد آمد.
رييس سازمان علمي و فرهنگي آستان قدس رضوي همچنين برگزاري ۱۱ کرسي علمي‌- ترويجي در مشهد و قم با محوريت مباحث علمي، وبينار تخصصي با مسائل روز جهان اسلام، نشست‌هاي تخصصي و ۱۳ برنامه راديويي در ارتباط با علم و دانش رضوي، کرسي‌هاي تلاوت رضوي، بزرگداشت خادم ‌الرضا(ع) سردار شهيد سليماني در مزار وي و رونمايي از آثار منتشر شده با موضوع رضوي را از ديگر برنامه‌هاي آستان قدس رضوي طي دهه آخر ماه صفر در سراسر کشور ذکر کرد. 

فعاليت ۱۰۰ هزار خادميار رضوي در کشور
جانشين مديرعامل بنياد کرامت رضوي نيز در اين نشست گفت: آستان قدس رضوي در سراسر کشور بيش از ۱۰۰ هزار خادميار فعال دارد که در شب شهادت حضرت امام رضا(ع) با رعايت دستورهاي بهداشتي حضور پيدا خواهند کرد.
سيد وحيد موسويان افزود: ۱۱ ويژه‌برنامه محوري از سوي اين بنياد به مناسبت دهه پاياني ماه صفر در نظر گرفته شده که هفت نهاد زيرمجموعه اين بنياد از جمله مرکز امور بانوان و خانواده، مرکز کانون‌هاي خدمت رضوي، مرکز جامع مشاوره رشد و توانمندي‌سازي، مؤسسه موقوفه رضوي، معاونت خدمات اجتماعي و مؤسسه تربيت بدني مسووليت اجراي اين برنامه‌ها در قالب ارايه خدمات را برعهده دارند.
وي ادامه داد: به همت مرکز کانون‌هاي خدمت رضوي، براي نخستين‌بار، در شب شهادت حضرت امام رضا(ع) و در ۳۱ نقطه از کشور، اجتماع عزاداران حضرت امام رضا(ع) با حضور خادمياران رضوي برپا خواهد شد.
جانشين مديرعامل بنياد کرامت رضوي گفت: مرکز جامع مشاوره رشد و توانمندي‌سازي آستان قدس رضوي نيز در دهه پاياني ماه صفر به صورت حضوري به زائران حضرت امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوي مشاوره تخصصي با محوريت خانواده و فرزندآوري ارائه مي‌دهد. اين مشاوره براي خادمان حضرت امام رضا(ع) به صورت مجازي ارائه مي‌شود.
وي افزود: مؤسسه موقوفه زائر آستان قدس رضوي به سامان‌دهي زائران با محوريت زائرسراي رضوي مي‌پردازد و در ۲۰ مجتمع بين‌راهي امام رضا(ع) در استان‌هاي مختلف با ارائه خدمات فرهنگي، بهداشتي به استقبال زائران حضرت امام رضا(ع) مي‌رود.
موسويان ادامه داد: مرکز بانوان و خانواده آستان قدس رضوي براي دهه پاياني ماه صفر سه ويژه ‌برنامه شامل برگزاري بيش از هزار روضه خانگي در مشهد، ايجاد هيات بزرگ بانوان رضوي در باغ خاتون و نذر امام(ع) با محوريت زيارت که در آن زيارت به نيابت از همه بانوان ايراني انجام مي‌شود، تدارک ديده است.
وي به استقرار موکب‌هاي اربعين در روستاهاي حاشيه شهر مشهد براي خدمت‌رساني به محرومان و مستضعفان اشاره کرد و گفت: به همت مديريت امور مجاوران آستان قدس رضوي، روز دهم مهر، بيش از ۱۶ موکب از شهر مشهد به ۴۰ نقطه در روستاهاي حاشيه اين شهر اعزام شدند که با استقرار در روستاهاي هدف، در سه حوزه عمران و محروميت ‌زدايي، فرهنگي‌- مذهبي، درمان و سلامت به ارائه خدمات مي‌پردازند.
جانشين مديرعامل بنياد کرامت رضوي اطعام محرومان را يکي ديگر از برنامه‌هاي معاونت خدمات اجتماعي بنياد کرامت رضوي دکر و بيان کرد: به صورت روزانه، بيش از پنج هزار پرس غذاي متبرک حضرت امام رضا(ع) در مناطق حاشيه شهر توزيع مي‌شود.
وي افزود: همزمان با دهه پاياني صفر به همت مؤسسه جوانان آستان قدس رضوي پويش سراسري "محله‌هاي امام رضايي" با محوريت حمايت از برگزاري برنامه‌هاي مذهبي به مناسبت سالروز شهادت حضرت امام رضا(ع) راه‌اندازي مي‌شود.
موسويان ادامه داد: در راستاي پيشگيري از شيوع کرونا، فضاهاي باز موسسات آستان قدس رضوي در خارج از محدوده حرم مطهر رضوي همزمان با ايام پاياني ماه صفر آماده برپايي مراسم عزاداري تشکل‌هاي مردمي و هياتهاي مذهبي خواهند بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar