ایسنا/ سال گذشته هیچ کس فکر نمی‌کرد، کرونا زلزله ای شود به جان آرامستان تا جایی که دیگر جایی برای دفن متوفیان نداشته باشد، اما امروز به جای آن زلزله که مدیریت سابق این مجموعه زنگ خطر آن را به صدا درآورده بود، کرونا سیل اموات را به سمت آرامستان راهی کرده و آرامستان اراک را در شرایط بغرنجی قرار داده است.

با وجود آنکه شفیعی شهردار اراک در هفتم اسفندماه ۱۳۹۸ گفت که فاز دوم آرامستان ۳۲ هکتاری نیز راه اندازی شده است، اما ظاهرا راه‌اندازی در کار نبوده و همچنان مسئله آرامستان ۳۲ هکتاری به قوت خود باقی است.
امروز اول آذرماه است و 369 روز از شیوع ویروس کرونا در جهان گذشته و ایران و استان مرکزی حدود ۱۰ ماه است که با این ویروس دست به گریبان هستند، هر روز شمار مبتلایان و متوفیان افزایش می‌یابد و در این بین آرامستان اراک که تقریبا اشباع شده با هر شرایطی که بود اجازه نداد اموات روی زمین بمانند و شرایط دفن را فراهم کرد، اما این روزها اوضاع رنگ و بوی بحرانی به خود گرفته است.
جایی برای دفن باقی نمانده
۱۹ آبانماه، طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک در صحن علنی اعلام کرد که متاسفانه تعداد بالای فوتی‌های بیماری کرونا سبب شده تا ظرفیت آرامستان اراک تکمیل شود و دیگر جایی برای دفن فوتی ها باقی نماند. در حال حاضر باتوجه به وخامت شرایط موجود، فوت شدگان در معابر آرامستان دفن می‌شوند که این امر در آینده‌ای بسیار نزدیک اثرات منفی خود را نشان خواهد داد و باید طرح توسعه 32 هکتاری آرامستان زودتر اجرایی شود.
وی افزود: روزانه بین ٣٠ تا ٥٠ نفر در آرامستان اراک دفن می شوند و همین افزایش آمار دفنی ها سبب خستگی کادر آرامستان شده زیرا آنها ۲۴ ساعته مشغول کار هستند و حتی فرصت استراحت پیدا نمی‌کنند، لذا با توجه به تکمیل ظرفیت آرامستان، از مسئولان ارشد استان تقاضا دارم مسئله زمین‌هایی که قرار است به آرامستان اضافه شوند را در اسرع وقت حل کنند چرا که دیگر کاری از دست مدیریت شهری بر نمی‌آید.
ماجرای این ۳۲ هکتار چیست که پس از گذشت بیش از یک سال هنوز به سرانجام نرسیده است؟
شهرداری مالک است، اما زمین معارض دارد
سخنگوی شورای شهر اراک در این‌باره گفت: این زمین ۳۲ هکتاری دارای مالکیت شخصی بود. شهرداری زمین را خریداری کرد و پول آن را هم پرداخت، اما یک عده معارض زمین هستند، درحالی که به لحاظ قانونی اثبات شده است که شهرداری مالک زمین است.
سعید نادری افزود: ملاحظاتی وجود دارد و در شرایطی هستیم که شهرداری اراک و مسئولان صلاح نمی‌بینند در این راستا اقدامی شود، به همین دلیل فعلا صبر کرده‌اند تا با فراغ بال بیشتر عملیات اجرایی طرح توسعه آرامستان را آغاز کنند.
حل مشکل تا یک ماه آینده
وی با بیان اینکه در حال حاضر با کمبود فضا در آرامستان اراک مواجه هستیم و پیش‌بینی‌ها بر این بود که از ابتدای سال ۱۳۹۹ دفنی در این فضا انجام نشود، گفت: متاسفانه وجود معارضان و شیوع ویروس کرونا و افزایش تعداد متوفیان، بحران فوت را در مجموعه آرامستان اراک رقم زد ولی به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده مشکلات و بحران کنونی حل شود.
تعداد متوفیان دو برابر شده است
جلالوندی، رئیس سازمان آرامستان اراک نیز با بیان اینکه نسبت به سال گذشته تعداد متوفیان در روز دو برابر شده است، افزود: زمینی در مجموعه باقی‌نمانده و عملا به نفس نفس افتاده‌ایم و در حال حاضر در اوج خطر قرار گرفته‌ایم، هرچند که قول داده اند در آینده نزدیک توسعه مجموعه انجام شود و زمین ۳۲ هکتاری به بهره‌برداری برسد.
وی تاکید کرد: قطعا با اختصاص این زمین اگر کار با برنامه پیش برود طی ۴۰ تا ۵۰ سال آینده نباید در اراک مشکل قبر داشته باشیم.
به هر حال این روزها، کرونا می‌تازد و جان افراد را می‌گیرد و چاره‌ای جز رفع مشکل آرامستان برای دفن متوفیان کرونایی و غیرکرونایی نیست، لازم است با توجه به تکمیل ظرفیت آرامستان، هر چه سریعتر مسئله معارضین زمین ۳۲ هکتاری حل شود تا در دفن متوفیان اشکالی بروز نکند چون در غیر این صورت ممکن است چالش‌های اجتماعی به وجود آید.

 
  
  
 

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today