تسنیم/ بی‌شک نقش فرمانداران به‌عنوان رؤسای شوراهای آموزش‌وپرورش شهرستان‌ها،در تحول نظام تعلیم‌وتربیت بسیار مهم است و همانگونه که عملکرد درست آنان سبب ارتقای نظام آموزش‌وپرورش می‌شود؛ عملکرد نامطلوب نیز می‌تواند لطمات بزرگی برای این سیستم باشد.

در واقع شوراهای آموزش‌وپرورش که به ریاست استانداران در استان‌ها و فرمانداران در شهرستان‌ها برگزار می‌شود؛ یکی از مهم‌ترین ارکان تصمیم‌سازی‌های کلان و مهم در راستای توسعه آموزش‌وپرورش و تربیت نیروی انسانی مفید و آینده‌ساز برای کشور است.
از طرف دیگر تصمیمات در جلسات مهمی مانند شورای آموزش‌وپرورش، زمانی به اهداف خود خواهد رسید که اعتماد و همراهی مردم را به همراه داشته باشد.
در واقع مهم‌ترین رکن سرمایه اجتماعی، اعتماد بین افراد، مردم به دولت و دستگاه‌ها و تعاملات بین آن‌ها است؛ اما آنچه باعث افزایش این سرمایه اجتماعی خواهد شد؛ افزایش شفافیت توسط مدیران دولتی و دیگر کارگزاران نظام است.
این کارگزاران نظام‌ هستند که باید مردم را در همه امور عملکردی خود «محرم» دانسته و از طریق شفاف سازی اعتماد عمومی را به عملکرد خود جلب کنند و این اصل مهمی است که شاید همه کارشناسان بر آن اتفاق‌نظر دارند.
اما در روزهای اخیر خبری از طریق کانال فرمانداری شهرستان گرمسار مبنی بر لغو جلسه شورای آموزش‌وپرورش شهرستان گرمسار به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی منتشر شد و در ادامه این پست تلگرامی، پیش‌بینی نامناسب فضای برگزاری جلسه با تعداد مدعوین و سوء مدیریت رئیس اداره در فاصله‌گذاری اجتماعی علت لغو جلسه اعلام شد.
برگزاری جلسه‌ای بدون رعایت نکات بهداشتی سبب شد تا خبرنگار تسنیم پیگیر موضوع شده و در نخستین گام خبرها را از طرق دیگر جویا شد.
نتایج این پرس‌وجو حکایت از مشاجره فرماندار جوان گرمسار به‌عنوان رئیس شورای آموزش‌وپرورش این شهرستان، با نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در این جلسه داشت. بر اساس پیگیری‌های خبرنگار تسنیم، فرماندار گرمسار که نخستین ماه‌های تجربه فرمانداری خود را در گرمسار می‌گذراند؛ پس از این مشاجره، جلسه شورای آموزش‌وپرورش شهرستان گرمسار را ترک کرده و از مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان نیز خواست تا ترک جلسه کنند.
این ترک جلسه البته به‌زعم برخی افراد حاضر در جلسه به قهر فرماندار تعبیر شد.
گرچه برخی از مدیران شهرستان گرمسار به تبعیت از فرماندار جوان این شهرستان جلسه شورای آموزش‌وپرورش گرمسار را ترک کردند؛ اما برخلاف ادعای کانال تلگرامی اخبار فرمانداری گرمسار، این جلسه با حضور مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان گرمسار و برخی دیگر از اعضای شورای آموزش‌وپرورش این شهرستان ادامه یافت.
بر اساس این گزارش سعید متقی با این عنوان که من «رئیس شورای آموزش‌وپرورش هستم» در هنگام خروج از جلسه گفته است ادامه برگزاری این جلسه در شرایط کرونایی صلاح نیست و در هنگام خروج از جلسه از دیگر مدیران نیز خواست همگی جلسه را ترک کنند که در همین حین اردشیر مطهری نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آردان در مجلس شورای اسلامی از مدیران خواست که در جلسه بمانند و بدین ترتیب جلسه با تعدادی از اعضای شورای آموزش‌وپرورش این شهرستان ادامه یافت.
پس از ترک جلسه از سوی فرماندار جوان گرمسار، اردشیر مطهری نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی با استاندار سمنان تماس گرفته و کل ماجرا را شرح داد و به علیرضا آشناگر استاندار سمنان گفت به‌محض ورود من (اردشیر مطهری) دستور لغو جلسه را دادند و گفتند دوربین باید جمع شود و لزومی ندارد دوربین باشد و قرار نیست در شرایط کرونا جلسه این‌گونه برگزار شود و گفتند رئیس جلسه من هستم و باید جلسه تعطیل شود.
مطهری در ادامه صحبت تلفنی‌اش به استاندار سمنان گفت: این حرکت فرماندار گرمسار ضبط شده است و اگر مشکلی بوده باید قبل از ورود ما جلسه لغو می‌شد؛ چرا ما که وارد شدیم گفتند جلسه باید تعطیل شود.
بعد از این تماس جلسه شورای آموزش‌وپرورش شهرستان گرمسار بدون حضور فرماندار جوان گرمسار ادامه یافت و هر یک از حاضرین موضوعات خود را مطرح و به بحث و بررسی مسائل مطرح شده با حضور اعضا پرداخته شد.
اردشیر مطهری، نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه تأکید کرد: مسیر خدمت به مردم باز است و باید همه مسئولان در هر جایگاهی که هستند مسائل و موضوعات را صادقانه پیگیر باشند.
وی گفت: بنده شیوه کاری‌ام این است که برای حل مشکلات مردم همه را پای خط می‌آورم از مردم، ارباب‌رجوع و مدیر و مسئول دستگاه‌های اجرایی؛ چرا که عقیده دارم باید مشکل مردم حل شود.
نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده به‌عنوان نماینده مردم در مجلس جایگاه خود را می‌دانم و معتقدم مجلس ابزار بسیار قدرتمندی است که اگر شعور استفاده از این ابزار در بین نمایندگان مردم وجود داشته باشد؛ از این ابزار به نحو احسن استفاده می‌کنند.
مطهری تأکید کرد: بنده دست آن مسئولی را که گره از مشکلات مردم باز می‌کند و در این راه تلاش و تمام سعیش را می‌کند؛ می‌بوسم.
وی با تأکید بر اینکه باید کارها در کمال صداقت و شفاف و روشن انجام شود، افزود: بنده معتقدم که نماینده مردم هستم؛ اگر یک‌جمله‌ای در جلسه بگویم ممکن است برخی با برداشت‌های گوناگون و یا بیان آن به نحوی دیگر مشکلی ایجاد کنند؛ بنابراین همراه خودم در جلسات دوربین می‌برم و فقط به صدا و فیلم ضبط شده از جلساتی که خودم هستم اعتماد دارم.

هیچ پشت پرده‌ای با مردم ندارم؛ جلسات محرمانه نباشد
نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما از ابزار نظارتی استفاده می‌کنیم و این امر به مذاق خیلی‌ها شاید خوش نیاید اظهار داشت: ما هیچ‌چیز پشت پرده نداریم و این جلسه نیز جلسه محرمانه‌ای نیست که بخواهیم بهانه‌های الکی بیان کنیم.
مطهری مردم را صاحبان و ولی‌نعمتان این کشور دانست و گفت: همه باید به یکدیگر در حل مشکلات در حوزه‌های مختلف کمک کنیم و با دست خودمان رانت و فساد ایجاد نکنیم.
وی با تأکید برای اینکه هر کجا حق‌وحقوق مردم در میان باشد؛ من دخالت می‌کنم، افزود: بداخلاق‌ها باید از این شهر بروند یا بروند یا خوش‌اخلاق شوند و کار کنند و به صراحت می‌گویم به احدی اجازه نمی‌دهیم در مسیر منافع مردم مشکلی ایجاد کند.

«رئیس» یا «خدمتگزار»؛ مسئله این است
نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هیچ کس رئیس نیست و آنکه می‌گوید من رئیس هستم باید خود را نوکر مردم بداند؛ کسی که چنین می‌گوید رئیس خودش هم نیست چه رسد به رئیس دیگران.
مطهری بیان کرد: ولایت می‌گوید «مردم و معیشت» هر کسی که در این مسیر نباشد؛ از مسیر ولایت منحرف شده است.
لغو جلسه شورای آموزش‌وپرورش شهرستان گرمسار به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی سعید متقی فرماندار جوان گرمسار موضوعی است که خبرنگار تسنیم بر اساس رسالت حرفه‌ای خبرنگاری خود سعی کرد تا موضوع را از طریق شاهدان عینی جویا شود و در همین راستا نیز با داوود عبدی، خبرنگار هفته‌نامه کویر امروز و خبرگزاری مهر در شهرستان گرمسار تماس گرفت تا صحت‌وسقم موضوع را بررسی کند.
این خبرنگار قدیمی و کهنه‌کار شهرستان گرمسار با تأیید مشاجره لفظی میان فرماندار گرمسار و نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در جلسه شورای آموزش‌وپرورش غربی‌ترین شهرستان استان سمنان افزود: پس از این مشاجره فرماندار گرمسار جلسه را ترک و به نوعی قهر کرد.
خبرنگار هفته‌نامه کویر در گرمسار با اشاره به درج خبری مبنی بر کنسل شدن جلسه شورای آموزش‌وپرورش این شهرستان در کانال تلگرامی مرتبط با اخبار فرمانداری گرمسار گفت: جای تعجب اینجاست که این جلسه برگزار شده و تصمیماتی هم در راستای حل مشکلات آموزش‌وپرورش گرمسار اتخاذ شده است؛ اما با وجود این، در پست تلگرامی این کانال اشاره شده است که جلسه کنسل شد.
عبدی از تماس تلفنی نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی با استاندار سمنان درباره این موضوع خبر داد و گفت: اردشیر مطهری به‌عنوان نماینده مردم در مجلس عنوان کرد که نباید به بهانه‌های مختلف مردم را نامحرم دانسته و از ورود عکاسان و فیلمبردران به جلسات جلوگیری کنیم؛ چراکه مردم محرم‌ترین افراد به ما هستند.
به هر روی خدمت به مردم، در هر جایگاه و لباسی که باشد نیاز به ازخودگذشتگی و صبر و متانت دارد و شاید تأخیر در انجام امورات مردم و وظایف مسئولیتی به بهانه‌های مختلف، نه تنها صورت خوشی نداشته باشد؛ بلکه مردم نیز آن را نپسندند.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today