تسنیم/ مدیرکل پدافند غیرعامل استان قزوین گفت: ساخت انبار مرجع دارو و همچنین اجرای طرح حفاظت فیزیکی انبارهای نفتی ۲ دستور کار اصلی سازمان پدافند غیرعامل در سال ۱۴۰۰ است که سبب افزایش ضریب اطمینان پدافندی در حوزه‌های تامین دارو و سوخت خواهد شد.

محمد افشار مدیرکل پدافند غیرعامل استان قزوین در آخرین جلسه شورای پدافند غیرعامل استان قزوین که صبح امروز در سالن جلسات باقرالعلوم(ع) ساختمان مدیریت بحران استانداری برگزار شد، با اشاره به آخرین رویکردهای سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: در حوزه پدافند زیستی و بیولوژیک برای مقابله با تهدید شیوع ویروس کرونا 23 همایش و 123 رزمایش دفاع زیستی در یک سال گذشته برگزار کرده‌ایم تا با ابعاد بیوتروریستی همه‌گیری و شیوع کرونا مبارزه کنیم.
وی تهیه نقشه تهدید‌های زیرساختی استان قزوین را یکی از راهبردهای کلان سازمان پدافند غیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح برای مقابله با خطرات احتمالی ناشی از جنگ و بلایای طبیعی دانست و افزود: در همین ارتباط سند راهکارهای کاهش آسیب‌پذیری پست‌های برق را به عنوان یک کار راهبردی دنبال کرده‌ایم تا با تهدیدهایی مانند حوادث خوزستان روبه‌رو نشویم.
افشار با اشاره به درجه‌بندی شدن تمامی زیرساخت‌های دولتی، عمرانی و اقتصادی استان در سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: برای نمونه یکی از خطرات احتمالی ما در این حوزه وضعیت سوخت نانوایی‌هاست که تلاش کردیم با دوگانه‌سوز شدن 20 درصد از کوره‌های نانوایی در صورت ایجاد مشکل برای تامین گاز از انرژی‌های جایگزین مانند برق استفاده کنیم.
وی یادآور شد: همچنین طی تفاهم‌نامه‌ای که با شعبات بانک‌های عامل در سرتاسر استان منعقد کرده‌ایم، قرار شدن این شعب 20 درصد از برق مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی تامین کنند تا در صورت قطع برق شهری بتوانند از انرژی خورشیدی برق خود را تامین کرده و مجبور به قطع سامانه‌های خدمات‌رسانی خود نشوند.
مدیرکل پدافند غیرعامل استان همچنین از احداث انبار مرجع دارو در استان قزوین خبر داد و گفت: در این طرح هم داروهای اساسی و مورد نیاز مانند داروهای ضروری در حوادث غیرمترقبه و همچنین در بحران همه‌گیری کرونا در یک انبار مرجع به شکل مخفی نگهداری می‌شوند تا در هنگام بحران‌های مختلف چرخه تامین دارو در استان دچار اختلال نشود.
افشار همچنین به تکمیل طرح حفاظت فیزیکی انبارهای نفتی استان قزوین اشاره و اضافه کرد: ساخت انبار مرجع دارو و همچنین اجرای طرح حفاظت فیزیکی انبارهای نفتی 2 دستور کار اصلی سازمان پدافند غیرعامل در سال 1400 است که سبب افزایش ضریب اطمینان پدافندی در حوزه‌های تامین دارو و سوخت خواهد شد.
مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین هم در ادامه این جلسه با اشاره به تهیه بانک اطلاعاتی مربوط به مخاطرات شیمیایی استان قزوین توسط سازمان پدافند غیرعامل گفت: با توجه به وجود انبارهای مختلف نگهداری مواد شیمیایی در استان قزوین تهیه این بانک اطلاعاتی برای مقابله با تهدیدات ناشی از انبارهای مواد شیمیایی لازم بود.
قدرت‌الله مهدیخانی افزود: با توجه به اینکه حوزه پدافند غیرعامل در شناسایی تهدیدات زیستی از جمله بحران کرونا هم پیشرو است، بنابراین اجرای رزمایش‌های مختلف پدافند زیستی با مدیریت سازمان پدافند غیرعامل و مشارکت نهادهای نظامی به ویژه سپاه و نیروی انتظامی تا حدود زیادی جلوی بحران کرونا در ابتدای سال جاری را گرفت.
وی ادامه داد: با این حال برای مقابله با شیوع کرونای جهش‌یافته و انگلیسی نیازمند برگزاری رزمایش‌های تازه‌ای در حوزه دفاع بیولوژیک هستیم که اجرای آنها می‌تواند سبب افزایش توان نیروهای جهادی و افتخاری حوزه سلامت در تقابل با این ویروس نوظهور و مهلک شود.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today