ایرنا/ رئیس شبکه دامپزشکی سقز گفت: راه‌های انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از پرنده‌های زنده است و خرید مرغ زنده که هیچگونه نظارت بهداشتی بر کشتار آن نمی‌شود خطرناک است.

علی باباییان، رئیس شبکه دامپزشکی سقز اظهار داشت: در طول چند روز گذشته بیماری حاد آنفلوآنزای پرندگان در دو روستای بوبکتان و کندلان این شهرستان پخش شد و سریعا برای نمونه برداری تیم‌های دامپزشکی به کانون این بیماری اعزام شدند.
وی با بیان اینکه به این بیماری مشکوک شدیم و پایش و نمونه برداری را از طیور این 2 روستا آغاز کردیم، افزود: نتایج نمونه‌برداری‌ها مثبت اعلام شد لذا تمام طیور این 2 روستا برای جلوگیری از انتشار این بیماری کاملا معدوم‌سازی شدند.
رئیس شبکه دامپزشکی سقز به بیماری آنفلوآنزا که یکی از علایم آن، سیاه شدن تاج و ریش طیور است و در بیماری نیوکاسل هم وجود دارد، اشاره و اضافه کرد: علایم دیگری این بیماری، کاهش اشت‌ها، قطع آب و دان، ژولیدگی پرها، افتادگی پرها، زمین‌گیری پرنده، اسهال سفید مایل به سبز و مرگ ناگهانی است.
باباییان با اشاره به اینکه این بیماری در تمام کشور وجود دارد و امری طبیعی است، یادآور شد: به همت مسوولان کشوری و کردستانی، اعتبارات ملی و استانی برای پرداخت غرامت فوری روستاییانی که طیور بومی آنان تلف شده است، در نظر گرفته شده و در محل پرداخت می شود.
وی یکی از راه‌های انتقال بیماری آنفلوآنزا را پرنده‌های زنده اعلام کرد و گفت: مردم شهرستان از خرید مرغ زنده که هیچگونه نظارت بهداشتی بر ذبح آن وجود ندارد و کامل غیر بهداشتی است امتناع کرده و از مرغ های پرکنده که در کشتارگاه های مجاز و بصورت کاملا بهداشتی و نظارت پزشک دامپزشکی و ناظر بهداشتی می باشد خریداری کنند.
رئیس شبکه دامپزشکی سقز تاکید کرد: شهروندان سقزی در صورت مشاهده یا مشکوک شدن به بیماری آنفلوآنزا پرندگان در روستاها و مناطق مختلف، با شماره های ۰۸۷۳۶۲۲۲۶۰۵ و یا تلفن گویای ۱۵۱۲ تماس بگیرند تا کارشناسان دامپزشکی نسبت به بررسی و سایر اقدامات لازم در اسرع وقت اقدام کنند.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online