ایرنا/ مدیرکل ثبت‌ احوال سیستان و بلوچستان گفت: نام‌ها و القاب بزرگان دین به ویژه نام حضرت محمد(ص) و حضرت فاطمه‌زهرا(س)، بیشترین مورد استفاده در انتخاب نام برای نوزادان پسر و دختر متولد شده در ۱۱ ماه سال جاری از سوی والدین است.

رضا راحت‌دهمرده، مدیرکل ثبت‌ احوال سیستان و بلوچستان ابراز کرد: هشت هزار و ۵۹۷ نوزاد پسر در ۱۱ ماه سالجاری از نام محمد و یک هزار و ۷۲۱ نوزاد دختر از نام فاطمه برخوردار شده اند.
وی ادامه داد: نام‌های محمد، محمد عمر، امیر علی، محمد طاها و علی به ترتیب بیشترین نام گذاری برای پسران و نام های فاطمه، عایشه، حلما، سدنا و زینب بیشترین نام گذاری برای دخترها در سیستان و بلوچستان بوده است.
راحت‌دهمرده بیان کرد: علاقه‌مندی مردم این استان به معنویات و ابراز عشق به خاندان عصمت و طهارت سبب شده تا انتخاب نام محمد و فاطمه در این استان، بالاترین فراوانی نام گذاری را داشته باشد.
مدیرکل ثبت‌ احوال سیستان و بلوچستان با تبریک ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، اظهار کرد: یک هزار و ۷۱۸ نامگذاری در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ با نام مولای متقیان امام علی(ع) نام گذاری شده اند.
وی افزود: نام‌ها همواره دارای مفاهیم ساده و روانی برای برقراری ارتباط و مشخص شدن هویت شخص هستند و بر شخصیت آدم تاثیر می‌گذارد.
راحت دهمرده گفت: انتخاب نام نیک برای فرزندان از وظایف پدران و مادران است و تنوع نام‌های دخترانه و پسرانه می‌تواند برگرفته از الگوی‌های توصیفی، مذهبی، ملی باستانی و غیره باشد؛ اما مهم این است که اسم انتخابی، یک اسم کامل، خوب، مناسب با جنسیت فرد مطابق با دین، آداب و سنن و اعتقادات جامعه باشد.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today