باشگاه خبرنگاران/ معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه موارد ابتلا به کرونا در خوزستان، ۷۴ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است، گفت: موارد بستری نیز حدود ۹۰ درصد افزایش داشته‌ است.

سیدمحمد علوی، رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان این مطلب اظهار کرد: بعد از اینکه اعلام کردیم استان در وضعیت آبی است مردم و مسئولان تصور کردند که استان از ویروس رها شده و همین امر باعث شد زمستان سختی داشته باشیم؛ پیک سوم بیماری با شیب صعودی در حال حرکت است البته در ۲، سه روز اخیر با توجه به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی مردم، از شدت شیب بیماری کاسته شد.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: در دهدز موارد بیماری ۱۰ برابر نسبت به هفته قبل افزایش پیدا کرده است همچنین در دیگر شهرستان‌های استان با افزایش موارد بیماری مواجه هستیم و تنها در شهرستان کارون و مسجدسلیمان موارد بیماری کاهش یافته است.
افزایش ۴۵ درصدی موارد فوت ناشی از کرونا
او ادامه داد: در سراسر استان موارد بیماری نسبت به هفته قبل ۷۴ درصد افزایش یافته، همچنین موارد بستری ۹۰ درصد و موارد مرگ ۴۵ درصد روند افزایشی داشته است که این امر ناشی از برگزاری دورهمی در خانواده ها، تردد‌های غیرضروری درون شهری و برگزاری مراسم عروسی و ختم با جمعیت زیاد است، ادارات و بانک‌ها منشا دیگر طغیان کرونا ویروس محسوب می‌شوند.
تداوم طرح شهیدسلیمانی در خوزستان
علوم به اجرای طرح خوب، سنجیده و منطبق با شرایط اقتصادی، فرهنگی و قومیتی شهر‌های ایران تحت عنوان طرح شهید قاسم سلیمانی از ابتدای آذرماه اشاره کرد و گفت: این طرح محله محور بوده و به واسطه آن، بیماری را از درون خانه‌ها پیگیری می‌کنیم، ما بنا را بر این گذاشتیم که بیماران را رهگیری و مبتلایان را در خانه قرنطینه نماییم، همچنین افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای را در خانه قرنطینه معکوس کنیم.
او به تاثیرات این طرح اشاره و تصریح کرد: به واسطه آن موارد بیماری و بستری ۸۰ درصد کاهش یافت، همچنین ۸۵ درصد آمار فوتی‌های استان کاهش پیدا کرد و در وضعیت آبی قرار گرفتیم، البته طرح شهید سلیمانی همچنان ادامه دارد و بنا داریم ابتدا نقاط ضعف آن را برطرف و برای کنترل بیماری با شدت بیشتری طرح را اجرا کنیم.
تعطیلی و قرنطینه استان جزو تصمیمات کشوری
علوی اظهار داشت: هر موقع موارد بیماری از کنترل خارج شود از اصطلاحی به نام "لاک داون" یعنی تعطیلی همه جانبه و گسترده هدفمند، استفاده می‌کنیم تا بخش درمان، پرستاران و پزشکان نفس بکشند و تخت‌های بیمارستانی جوابگوی مراجعین باشد همچنین بتوانیم تغییر و تحولی بین مردم ایجاد کنیم، اما تعطیلی و قرنطینه کردن جز تصمیمات کشوری بوده و از دست استان خارج است.
او بیان کرد: در آخرین جلسه ستاد کرونا استان تصمیمات خوبی گرفته شد، یکی از این تصمیمات، تعطیلی ادارات غیرضروری و فعالیت یک سوم ادارات ضروری بود که برخی ادارات به مصوبه ستاد کرونا استان عمل نکردند، اما با قاطعیت شخص استاندار این امر در حال انجام است و با متخلفین برخورد می‌شود.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: همه ادارات استان موظف به نصب بنر در اداره مربوطه شده‌اند و از این طریق شیوع بیماری را به مردم اطلاع دهند، همچنین به مخابرات پیشنهاد شد با ارسال پیامک به مخاطبین هشدار دهد.
او با بیان اینکه قدرت انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی ۱۰ برابر بیشتر از ویروس چینی است، گفت: همچنین شدت بیماری زایی آن بیشتر شده و می‌تواند اندام‌های مختلف بدن را درگیر کند، ضمن اینکه به همه گروه سنی از جمله کودکان و جوانان حمله می‌کند.
وجود ۶۲ مرکز جامع سلامت در خوزستان
علوی گفت: ۶۲ مرکز جامع سلامت برای بیماران مشکوک به کرونا در نظر گرفته‌ایم، در اهواز نیز ۱۰ مرکز منتخب داریم که به مردم خدمات می‌دهند وعلاوه بر آن‌ها کلینیک‌های حاد تنفسی را راه اندازی کردیم تا بار مراجعه به بیمارستان‌ها کم شود، همچنین برای اینکه دسترسی مردم به تست کرونا تسهیل یابد ۲ اتوبوس آمبولانس در نادری و کیانپارس مستقر کردیم و به صورت رایگان تست سریع کرونا انجام می‌دهند که امیداوریم مردم به این مراکز و اتوبوس‌ها مراجعه کنند.
در حال حاضر ۱۱ شهرستان استان در وضعیت قرمز و ۸ شهرستان نارنجی هستند.

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today