صدا و سیما/ مدیر باغبانی جهاد کشاورزی فارس گفت: استان فارس ۱۴۵۰ هکتار نارنجستان دارد که به صورت باغ‌های زراعی یا باغ‌های سیاحتی، گردشگری و یا در بوستان‌ها و فضا‌های سبز شهری گسترده شده است.

پاکاری، مدیر باغبانی جهاد کشاورزی فارس با اشاره به رشد زایشی درختان نارنج در سال گذشته که به دلیل بارش‌های خوب پارسال رقم خورده بود، بیان داشت: امسال رویش شکوفه‌های نارنج ۲۵ تا ۳۰ درصدافزایش نشان می‌دهد.
وی پیش بینی کرد امسال ۱۵ تن بهار نارنج از نارنجستان‌های فارس برداشت شود.
پاکاری گفت: از کل شکوفه‌های بهاری که بر روی درختان نارنج می‌نشیند، تنها ۱ تا ۹۵ درصد آن‌ها به میوه تبدیل می‌شود و مابقی قابل برداشت است.
وی با تاکید بر برداشت اصولی از درختان نارنج افزود: افرادی که به صورت انبود یا در گذر‌های شهری و بوستان‌ها اقدام به چیدن یا بر داشت بهار نارنج می‌کنند باید با مراقبت کامل از شاخه‌های درختان به صورت دست چین و به دور از وارد کردن هر گونه ضربه که منجر به شکسته شدن یا آسیب رسیدن به درختان شود اقدام به برداشت کنند.
وی افزود:۴۰ درصد از بهار نارنج چه به ثورت خشک یا عرق بهار نارنج به کشور‌های آسیای میانه و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.
کارشناس باغبانی جهاد هم با بیان اینکه درخت نارنج مادر مرکبات است افزود: در خت نارنج درختی مقام به خشکی، کم آبی، سرما و بسیاری آفات است لذا از نهال این درخت به عنوان پایه مناسبی برای سایر مرکبات استفاده می‌شود.
وی افزود: به دلیل اقلیم معتدل شیراز و پایین‌تر بودن رطوبت هوای شیراز نسبت به شمال کشور، بهار نارنج شیراز عطر بیشتر و کیفیت بالاتری نسبت به بهار نارنج استان‌های شمالی دارد.
بهار نارنج در شیراز علاوه بر مصرف خام در چای و نوشیدنی‌ها یا شیرینی جات، مرباجات، پای ثابت کارگاه‌های عرق گیری برای تولید عرق بهار هم استفاده می‌شود.
از خواص این گل بهاری، مقوی قلب، آرامش بخش و گرم بودن آن زبانزد است.
نارنج در فارس قدمت ۵۰۰ ساله دارد و کهن‌ترین درختان نارنج را می‌توان در جهرم، کازرون، داراب، فیروز آباد و شیراز یافت.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online