ايرنا/ رئيس شبکه بهداشت و درمان فردوس از افزايش پنج برابري موارد ابتلا به کرونا در ۲ هفته نخست سال جاري نسبت به ۲ هفته پايان سال ۹۹ در اين شهرستان خبر داد.

احمد نگهبان، رئيس شبکه بهداشت و درمان فردوس روز چهارشنبه در نشست ستاد مديريت کرونا شهرستان فردوس بيان داشت: در ۲ هفته پاياني اسفند ماه ۹۹ تنها ۱۳ مورد تست پي سي آر مثبت داشتيم در حالي که در ۲ هفته ابتدايي امسال اين ميزان به ۶۵ مورد رسيده است.
وي گفت: ميزان ابتلا در روش تست سريع کرونا نيز افزايش ۵.۵ برابري در اين شهرستان داشته و از ۱۵ مورد مثبت ابتلا در اين روش، به ۸۷ مورد در ۲ هفته ابتدايي امسال رسيده‌ايم.
نگهبان افزود: ميزان مراجعات مردم به مراکز درماني ۲ برابر شده است، به طوريکه در ۲ هفته ابتدايي امسال بيش از ۲۱۵ مورد نمونه‌گيري انجام شده است.
وي اظهار داشت: در ۲ هفته پاياني سال گذشته فقط سه مورد بستري کرونا مثبت در فردوس داشتيم در حالي که اکنون ۱۵ بيمار کرونا مثبت در بيمارستان‌هاي ما بستري شده‌اند.
وي با بيان اينکه شهرستان فردوس از ۲۵ بهمن ماه گذشته تا ۱۰ فروردين ماه امسال فوتي نداشته است، گفت: سال گذشته ميانگين سني ابتلا معمولا ميانسال بوده اما در حال حاضر رده سني نوجوانان و کودکان بيشتر درگير اين بيماري مي‌شوند.
رييس شبکه بهداشت و درمان فردوس با بيان اينکه امروز در نوبت چهارم واکسيناسيون، ۸۱ نفر واکسن کرونا را دريافت مي‌کنند، افزود: تاکنون و طي سه مرحله ۱۸۵ دُز واکسن به شهرستان وارد شده و طبق دستور وزارت بهداشت، کادر درمان، بيماران دياليزي، بنياد شهيد و افراد واجد شرايط ان را دريافت کرده‌اند.
رييس مرکز بهداشت شهرستان فردوس نيز در اين نشست گفت: ۴۰ نفر از مسافراني که به شهرستان وارد شده‌اند موجب ورود کروناي انگليسي به شهرستان شده‌اند.
محمود حسين زاده افزود: اين ويروس جهش يافته نسبت به قبلي ۷۰ درصد مرگ و مير بالاتري داشته و اين امر هشداري جدي به تمامي دستگاه‌هاي اجرايي است.وي بر نظارت جدي‌تر و کافي فرمانداري در رعايت پروتکل‌هاي هوشمند بهداشتي تاکيد کرد.
وي ضمن گلايه از برخي صنوف که در سال گذشته و امسال عليرغم اينکه مشاغل پرخطر داشتند، اما استفاده از ماسک را کنار گذاشتند، افزود: اکثر پرونده‌هايي که به تعزيرات معرفي مي‌شوند صنوف گروه يک هستند که آگاهانه ماسک نمي‌زنند و شيوه نامه‌هاي بهداشتي را رعايت نمي‌کنند.
حسين زاده گفت: متاسفانه در شهرستان کساني که تست کروناي آنها مثبت مي‌شود قرنطينه خانگي را رعايت نکرده که اين امر نظارت بيشتر بسيج و مرکز بهداشت را مي‌طلبد.
فرماندار شهرستان فردوس هم در اين نشست گفت: ۱۳ درصد افرادي که در پيک چهارم درگير بيماري شدند، قشر نوجوان و جوان هستند.
حميد حلاج مقدم با بيان اينکه متاسفانه در تعطيلات نوروز بايد ضوابط سختگيرانه‌تري را اجرا مي‌کرديم، افزود: در شروع پيک جديد هستيم و اگر به خوبي مديريت کنيم مي‌توانيم خيلي سريع از انتشار هرچه بيشتر اين ويروس در شهرستان جلوگيري کنيم.
وي با تاکيد بر اينکه بايد طرح شهيد سليماني با جديت تمام مجدد فعال شود، يادآور شد: با توجه به اينکه شهرستان فردوس در شرايط قرمز کرونايي قرار دارد و طبق دستورالعمل‌هاي ابلاغي از سوي ستاد کروناي کشور، تمامي مشاغل گروه‌هاي دو، سه و چهار بايد تعطيل شوند.
حلاج مقدم تصريح کرد: به اصناف ۲۴ ساعت زمان داده مي شود تا اقلام فاسد شدني خود را ظرف اين مدت مصرف کنند و از شنبه واحد صنفي خود را تعطيل کنند.
وي تاکيد کرد: مديران ادارات دولتي بايد نظارت کافي داشته باشند، کارکناني که دورکاري مي‌روند به معناي واقعي در سطح جامعه هم تردد نکنند و اين دورکاري سبب نشود دورهمي‌هاي خانوادگي و تردد در سطح شهر افزايش يابد.
فرماندار فردوس گفت: با توجه به نزديک شدن به ايام مبارک رمضان، مردم نذورات خود را در قالب بسته‌هاي کمک معيشتي بين نيازمندان تقسيم کرده و از مراسمات دورهمي و وليمه دادن خودداري کنند.
حلاج مقدم از مردم خواست تا زمان توليد واکسن داخلي دستورالعمل‌هاي بهداشتي را رعايت کنند تا در پاييز و زمستان جاري دغدغه اين ويروس را نداشته باشيم.

آخرين خبر خراسان جنوبي در اينستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today