باشگاه خبرنگاران/ معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: پنج خانه تاریخی قزوین که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند، مرمت و ساماندهی می‌شوند.

احسان نورانی معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اظهار کرد: کارشناسان در حال مرمت و ساماندهی خانه‌های تاریخی محصص، زعیم، نبوی، حکیم افضل و کسمایی میرمیران هستند.
این مسوول همچنین گفت: خانه‌های تاریخی محصص و کسمایی میرمیران هر ۲ مربوط به دوره قاجاریه از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در دست مرمت قرار دارد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین ادامه داد: خانه‌های تاریخی زعیم مربوط به دوره صفویه، نبوی و حکیم افضل هر ۲ مربوط به دوره قاجاریه نیز با مشارکت مالک و میراث فرهنگی در دست مرمت هستند.
وی اظهار داشت: مرمت، ساماندهی و احیای خانه‌های تاریخی از سیاست‌ها و اولویت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شمار می‌رود و در این راستا مالکان می‌توانند به شکل مشارکتی با میراث فرهنگی نسبت به مرمت خانه‌های تاریخی خود اقدام کنند.
نورانی افزود: سرمایه گذاران نیز می‌توانند با سرمایه گذاری در جهت احیا و مرمت خانه‌های تاریخی آن‌ها را در قالب کاربری پذیرایی، اقامتی و فرهنگی مورد بهره برداری قرار بدهند.
براساس آخرین آمار اعلام شده، ۷۰ خانه تاریخی در قزوین شناسایی شده است.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today