ایرنا/ کاهش ۴۰ درصدی بارندگی و بروز خشکسالی، خسارت کم سابقه‌ای امسال به کشاورزی لرستان وارد کرده و به گفته مسوولان با پیش‌بینی کاهش ۶۵۰ هزار تنی تولیدات، تاکنون سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت در زیربخش‌های کشاورزی این دیار قطعی شده است.

همواره در رده استان های پربارش کشور قرار داشته است که به دلیل بهره مندی از حدود ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه دائمی کشاورزی همچنان یک پای ثابت اقتصاد استان بوده است و ارزش تولیدات این بخش به هفت هزار میلیارد تومان می رسد که برای استان محرومی چون لرستان رقم خوب و قابل قبولی است.
حدود سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی از جمله بیش از ٢ میلیون و ٢٠٠ هزار تن محصولات زراعی، ٣٠٠ هزار تن محصولات باغی و بیش از ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات دامی  سالانه در این استان تولید می شود که البته برای این حجم از تولیدات کشاورزی، حدود ۹۳ درصد آبهای سطحی و زیرزمینی نیز برای استفاده حدود ۱۶۰ هزار بهره بردار در این بخش مصرف می شود.
۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در لرستان وجود دارد که به دلیل بارش های مطلوب و وجود رودخانه و چشمه در اغلب مناطق استان، سالهای قبل استقبال چندانی برای تبدیل اراضی دیم به آبی صورت نگرفته و در حالیکه متوسط زمین های آبی کشاورزی کشور ۴۵ تا۴۶ درصد عنوان می شود اما این رقم در لرستان بین ۲۳ تا۲۵ درصد است.
کشاورزی لرستان  هر سال چشم انتظار سخاوت آسمان است اما در سال جاری، آنگونه که باید از بخشش آسمان بهره مند نشد و بنابر اعلام شرکت شرکت آب منطقه‌ای استان، اکنون ۵۷ درصد حجم مخزن سدهای این استان پر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳ درصد کاهش یافته است.
اکنون حجم کل مخزن سدهای مروک، ایوشان، تنگ هاله، خان‌آباد، کزنار و حوضیان ۲۰۸.۶۹ میلیون متر مکعب و معادل ۵۷ درصد ظرفیت ذخیره سازی آنها می باشد و مجموع آب ورودی‌ سدهای استان ۱.۹۴ متر مکعب در ثانیه و خروجی آنها ۲۷۰ لیتر بر ثانیه گزارش شده  و این یعنی حجم آب ورودی سدهای استان به کمتر از ۲ متر مکعب در ثانیه رسیده است.
متوسط تولید و خروجی آب سطحی ۲ حوضه آبریز کرخه(سیمره، کشکان و مولاب) و کارون بزرگ(سزار و بختیاری) برای لرستان در دراز مدت به ترتیب هفت میلیون و ۹۷۴ هزار مترمکعب و ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب است.
مصارف آب زیرزمینی و سطحی لرستان در حوضه آبریز کرخه ۶۰۷.۹ میلیون مترمکعب است که در بخش کشاورزی ۵۱۴.۸ میلیون متر مکعب، صنعت ۱۱.۳ و شرب ۸۱.۸ میلیون مترمکعب مصرف می‌شود، مصارف آب زیرزمینی و سطحی در حوضه آبریز کارون نیز ۵۸۶.۲ میلیون مترمکعب شامل بخش کشاورزی با ۵۱۵.۱ میلیون متر مکعب، صنعت ۱۶.۹ و شرب ۵۴.۲ میلیون مترمکعب است که بنابر اعلام شرکت آب منطقه ای به دلیل بارندگی های کم در پاییز و زمستان ۹۹، میزان آبدهی رودخانه‌های استان به دلیل کاهش بارندگی‌ها در تیر و مردادماه امسال کاهش می‌یابد.
کاهش بارندگی ها و پایین آمدن سطح آب رودخانه  و سدهای لرستان خبر یک خشکسالی زودهنگام در این استان است که به گفته کارشناس هواشناسی استان بسیار کم سابقه بوده است وتبعات نه چندان خوشایندی در بخش کشاورزی خواهد داشت.

آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_todayy