راه دانا/ مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان گفت: به نظر می رسد مرگ ماهی ها در رودخانه کاجو به دلیل بی آب شدن رودخانه و کمبود اکسیژن بود.

عیسی میرانی شاهرودی، مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان بیان کرد: پس از انتشار کلیپ مرگ ماهی ها در رودخانه کاجو، این رودخانه در پی بارندگی های اخیر پر آب شده است.
وی ادامه داد: بر این اساس امکان دارد ماهی های مرده دیگر در رودخانه وجود نداشته باشند و توسط آب جابه جا شده باشند.
این مقام مسئول بیان کرد: با بررسی های کلیپ منتشر شده و اظهارات همکاران محلی در شهرستان قصرقند مشخص است که رودخانه بی آب شده بود و این ماهی ها به دلیل کاهش حجم آب رودخانه و کمبود اکسیژن از بین رفته اند.
مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان عنوان کرد: نوع ماهی موجود در آن منطقه به نظر می رسد ماهی رودخانه ای باشد و ماهی پرورشی و خوراکی مرسوم نیست.
میرانی شاهرودی خاطرنشان کرد: در استان در بیشتر حوزه آب بندان ها ماهی های پرورشی وجود دارند و در رودخانه ها معمولا ماهی های بومی و رودخانه ای دیده می شود و ماهیان دارای ارزش اقتصادی بالا در رودخانه وجود ندارد.
وی افزود: سدهای ماشکید، زیردان و شیکلک و آب بندان ها را ماهی دار می کنیم که از نوع پرورشی است و در رودخانه ها این کار انجام نمی شود.
این مقام مسئول ادامه داد: مرگ و میر ماهی به دلیل خشک شدن آب رودخانه بوده و همکاران دامپزشکی هم بررسی هایی انجام دادند و همین موضوع را اعلام کردند.
مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ماهی های رودخانه ای معمولا بیش از ۱۰۰ گرم وزن ندارند و به همین دلیل دارای ارزش اقتصادی نیستند.
میرانی شاهرودی تصریح کرد: ماهی های دارای ارزش اقتصادی از یک تا ۱۰ کیلوگرم وزن دارند و نمونه های آن در سدهای زیردان، ماشکید و پیشین دیده می شود.
وی اظهار کرد: در سیل سال ۹۸ ماهی ها از سد خارج شده بودند و مردم بومی آن ها را صید کردند که وزن بالایی داشتند، ولی ماهی های مرده در رودخانه کاجو از نوع پرورشی نبودند.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today