ایرنا/ عضو هیات علمی دانشگاه کردستان و فوق تخصص ریه گفت: با استفاده از ماسک اکسیژن خون کاهش نمی‌یابد و هیچ عاملی برای نارسایی تنفسی و افت ساچوریشن(میزان اکسیژن خون) ایجاد نمی‌کند.

دکتر شیلان محمدی، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان و فوق تخصص ریه با تاکید بر استفاده از ماسک در اماکن عمومی و پرازدحام به ویژه هنگام صحبت با دیگران، اظهار کرد: ماسک برای مدت طولانی، مداوم و در مکان‌های خلوت توصیه نمی‌شود ولی در اماکن عمومی به خصوص در مراکز پرازدحام که چندین نفر زیر یک سقف درحال کار و فعالیت هستند در پیشگیری از کرونا بسیار ضروری است.
وی افزود: کرونا یک بیماری تنفسی است که بیشتر از طریق تنفس هنگام صحبت از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و در مکان‌های خلوت نیازی به استفاده از ماسک نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با بیان اینکه باید به استفاده از ماسک عادت کنیم، ادامه داد: کرونا فعلا در میان ما شیوع دارد و تنها راه مقابله و پیشگیری از آن استفاده از ماسک است که نسبت به خطر بیماری کرونا ماسک هیچ آسیبی برای انسان ندارد.
محمدی با اشاره به اینکه تنفس نامنظم، میزان اکسیژن خون را کاهش می‌دهد، افزود: کمبود اکسیژن در خون می‌تواند منجر به اضطراب، خستگی، سردرد و در موارد شدید کما و مرگ شود که سطح اکسیژن خون را با تمرین تنفس عمیق می‌توان بهبود بخشید اما استفاده از ماسک منجر به این حالت نمی‌شود.
وی با بیان اینکه استفاده از ماسک هیچ ارتباطی با کاهش اکسیژن خون ندارد و در عملکرد قلب تأثیرگذار نیست، گفت: ماسک تداخلی در کسب اکسیژن ندارد و هیچ عاملی برای نارسایی تنفسی و افت ساچوریشن ایجاد نمی‌کند لذا در این شرایط اپیدمی مهمترین فاکتور در مقابله با این ویروس است.
این فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه ماسک هیچ خطری برای سلامتی ایجاد نمی‌کند، تأکید کرد: در اماکنی که ویروس کرونا در حال چرخش است استفاده از ماسک یا سایر روکش‌های صورت باعث می‌شود خطر ابتلا به ویروس هنگامی که افراد نمی‌توانند فاصله اجتماعی را رعایت کنند، کاهش یابد.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online