نماد آخرین خبر

ثبت نام یک هزار و ۶۹۰ نفر در طرح سپاس استان قزوین

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
ثبت نام یک هزار و ۶۹۰ نفر در طرح سپاس استان قزوین

باشگاه خبرنگاران/ مدير کل انتقال خون استان قزوين گفت: از سال ۹۵ تا کنون، هزار و ۶۹۰ نفر در طرح سپاس ثبت نام کرده اند.

مدرسي مدير کل انتقال خون استان اظهار کرد: از سال ۹۵ که طرح سپاس در استان آغاز شد تا کنون هزار و ۶۹۰ نفر در اين طرح ثبت نام کرده که ۱۹۰ نفر از آنان امسال پذيرش شده اند.
به گفته مدرسي، فقط ۳ درصد از پذيرش شده‌ها بانوان هستند.
وي درباره طرح سپاس گفت: سلول‌هاي بنيادي خون ساز در بدن هر فرد مسئول ساختن اجزاي خون هستند و يکي از روش‌هاي درماني قطعي بسياري از بيماري‌هاي صعب العلاج مثل بدخيمي‌ها، اختلالات ژنيتيکي، پيوند سلول‌هاي بنيادي خون ساز است.
مدير کل انتقال خون استان گفت: شرط اول براي پيوند، سازگاري ژنتيکي(سازگاري بافتي HLA) سلول‌هاي بنيادي بيمار و اهدا کننده است.
مدرسي افزود: از آنجايي که اهدا کننده مناسب در بين افراد خانواده و نزديکان بسيار محدود و تقريبا ۳ درصد است، هدف مرکز سپاس کمک به بيماران براي يافتن اهدا کننده مناسب از ميان افراد غير خويشاوند است.
او، سن عضويت در طرح سپاس را بين ۱۸ تا ۳۵ سال بيان کرد.
به گفته مدرسي، انگيزه بالا براي کمک به بيماران، نداشتن بيماري‌هاي قلبي و عروقي، خوني، کليوي، ديابت، بيماري‌هاي عفوني منتقل از خون مثل ايدز، هپاتيت و مالاريا و همچنين نداشتن سابقه سرطان در بين خويشاوندان نزديک از ديگر شرايط عضويت در اين طرح است.
مديرکل انتقال خون استان گفت: افراد داوطلب بعد از مشاوره و معاينه پزشکي در صورت داشتن شرايط لازم به عنوان اهدا کننده سلول‌هاي بنيادي ثبت نام مي‌شوند.
به گفته مدرسي، از افراد پذيرش شده دو نمونه خون گرفته و به مرکز سپاس در تهران ارسال مي‌شود تا آزمايش‌هاي ژنيتيکي و سازگاري انجام شود.
وي اضافه کرد: نتايج در پرونده ثبت و در صورت نياز بيمار با همان ژنيتيک از اهدا کننده دعوت مي‌شود تا به مرکز سپاس مراجعه کند.
مدير کل انتقال خون استان افزود: سلول هاي بنيادي خونساز طي دو تا سه هفته در بدن اهدا کننده جايگزين  مي شوند .
مدرسي اضافه کرد: داروي G-CSF ساهاي زيادي مورد استفاده قرار گرفته و تزريق زير جلدي آن عوارض خاصي براي اهدا کنندگان  به همراه نداشته است، برخي اهدا کنندگان ممکن است با تزريق اين دارو دچار درد عضلاني و استخواني يا سردرد شوند که با مصرف مسکن هاي ساده ير طرف مي شود .
به گفته او ، اهداي سلول هاي بنيادي هزينه اي براي اهدا کننده ندارد .
مدير کل انتقال خون استان گفت: اهدا کننده در تمام مراحل قبل از شروع پيوند مي‌تواند انصراف دهد.

آخرين خبر قزوين در اينستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today