ايرنا/ مديرکل ارشاد استان اردبيل از برگزاري آيين بزرگداشت شيخ صفي‌الدين اردبيلي به مناسبت چهارم مرداد، روز اردبيل خبر داد.

عبدالله بحرالعلومي، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل اظهار کرد: با توجه به شرايط ناشي از شيوع ويروس کرونا و در راستاي رعايت شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي، ساعت ۱۸ امروز مراسمي به صورت محدود در محل بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي برگزار خواهد شد.
وي گل‌افشاني گلزار شهداي جنگ چالدران واقع در شهيدگاه را از ديگر برنامه‌هاي تدارک ديده شده براي گرامي‌داشت روز اردبيل عنوان کرد و افزود: با توجه به محدوديت فضا و احتمال خطرآفرين بودن هرگونه تجمع بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا، برنامه عمومي نيست.
مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل اضافه کرد: نام شيخ صفي‌الدين اردبيلي براي اولين بار در تقويم رسمي کشور ثبت شده که رويداد مبارکي است و با وجود شرايط حاکم، شايسته بود برنامه‌اي در اين زمينه هرچند به صورت محدود برگزار شود.
وي در ادامه به نقش و جايگاه شيخ صفي و سلسله صفويه اشاره کرد و گفت: شيخ ارشاد، حضرت صفي‌الدين اردبيلي و فرزندانش نه تنها در تاريخ ايران فرهنگي بزرگ بنا نهادند، بلکه زمينه جامعه آرماني را فراهم کردند.
بحرالعلومي افزود: فعاليت شيخ صفي و فرزندانش، شاه اسماعيل و شاه عباس، موجب شد تا نام ايران در نقاطي که از نظر نظامي قابل دسترسي نبود، از نظر فرهنگي نفوذ کند و امروزه اثر آن از چين تا بالکان قابل مشاهده است.
وي بيان کرد: اردبيلي‌ها از برکت آنها در حرکت‌هاي انفرادي و جمعي در دنيا مشهور شدند و درخشيدند و اثر افراد تربيت يافته در مکتب او امروز به صورت برجسته ديده مي‌شود و از اين رو ثبت چهارم مرداد به نام شيخ صفي‌الدين اردبيلي حادثه‌اي بزرگ است.
مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل ادامه داد: مکتب شيخ صفي و فرزندانش در سه سطح قابل بررسي است که نخست معرفي مذهب تشيع به دنيا، دوم ايجاد وحدت بين اقوام و مذاهب و سوم پايه‌گذاري حکومت و برقراري آشتي بين دين و سياست برخلاف فرهنگ رايج در آن زمان مبني بر صوفي‌گرايي، عزلت‌گزيني و دوري از اجتماع بود.
وي اضافه کرد: اين سه محور موجب شد تا برآيند فعاليت‌هاي شيخ صفي و فرزندانش مانند پديده فرهنگي جهاني شود، چنان که اکثر بناهاي تاريخي اصفهان يا تاج محل در هندوستان به عنوان يکي از عجايب هفتگانه جهان يادگاراني از آن دوران است.
بحرالعلومي تصريح کرد: اگر پيش‌تر اقدامي در راستاي معرفي بيشتر شيخ صفي‌الدين اردبيلي و مکتب او در سطح ملي و فراملي انجام نشده، تعللي صورت گرفته و اگر در چنين خاستگاه و بستر فرهنگي خلاء وجود دارد، مشکل از ما است.
شوراي فرهنگ عمومي کشور در سال ۱۳۹۶ بر اساس استنادات تاريخي، روز چهارم مردادماه را که مقارن با سالروز استقرار سلسله صفويه و به قولي سالروز تولد شاه اسماعيل نخستين پادشاه صفوي در ايران است، به عنوان روز بزرگداشت شيخ صفي‌الدين اردبيلي جد خاندان صفوي و روز اردبيل و هفته منتهي به اين تاريخ را نيز به عنوان هفته اردبيل وارد تقويم رسمي کشور کرد.

آخرين خبر اردبيل در اينستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today