فارس/ مدير گروه بهداشت‌ محيط استان کرمانشاه گفت: اخبار منتشر شده مبني بر اينکه که بيمارستان‌هاي کرمانشاه مللو از بيماران با علائم اسهال و استفراغ به علت کدورت آب است را به شدت رد مي‌کنيم.

امير کرمي‌، مدير گروه بهداشت‌ محيط استان کرمانشاه امروز در خصوص اخبار و شايعاتي که در فضاي مجازي در خصوص آلودگي آب شهر کرمانشاه منتشر شده، اظهار داشت: منابع تأمين کننده شهر کرمانشاه بالغ بر 80 درصد آن چاه(منابع آب‌هاي زيرزميني) است که امسال به دليل خشکسالي سطح آب‌هاي زيرزميني به شدت پايين آمده است.
وي ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب استان در راستاي  ساماندهي، مديريت و جبران کم‌آبي با هماهنگي و رايزني‌هاي بين بخشي موفق شد از سد گاوشان که قبلا هزار ليتر در ثانيه حق برداشت داشت به بالاي 2 هزار و 500 ليتر در ثانيه افزايش دهد.
مدير گروه بهداشت‌ محيط استان کرمانشاه تصريح کرد: آب بيش از ۲ برابر شده بود، بنابراين بايد تصفيه‌خانه گنجايش آن را داشته باشد به خاطر همين با کار شبانه‌روزي تصفيه‌خانه عصر پنجشنبه هفته گذشته تکميل شد و اين آب وارد مدار و خط اصلي شد.
وي اضافه کرد: با توجه به اينکه دبي و سرعت حجم خروجي تصفيه‌خانه به مخازن ذخيره‌اي که در اطراف کرمانشاه است به صورت يک‌باره دوبرابر شده، سبب ايجاد يک تلاطم و اختلاط در منابع و مخازن ذخيره شده، شد
کرمي يادآور شد: ذرات و املاحي که از قبل در مخازن  ته‌نشين شده بودند، با اين سرعت و دبي بالا از جا کنده شدند، البته مخازن هم هر چند وقت يک بار تخليه و شست‌وشو داده مي شوند ولي اين سرعت آب سبب ايجاد کدورت و تيرگي در آب شده که اصلا جاي نگراني ندارد.
وي خاطرنشان کرد: اين ذرات معلق غيرقابل ته‌نشيني در آب اصلا مشکل بهداشتي محسوب نمي‌شوند، حتي اگر وارد دستگاه گوارش شوند دفع مي‌شوند. اين ذرات طي امروز و فردا، به مرور زمان وقتي سرعت آب در مخازن کاهش يابد، ته‌نشين مي‌شوند.
کرمي اخبار منتشر شده مبني بر اينکه که بيمارستان‌ها مللو از بيماران با علائم اسهال و استفراغ به علت کدورت آب است را به شدت رد کرد و کذب خواند.
مدير گروه بهداشت‌ محيط استان کرمانشاه خط قرمز دانشگاه علوم پزشکي را کيفيت ميکروبي آب توصيف کرد و اظهار داشت: همکاران دانشگاه علوم پزشکي به صورت روزمره در خطوط و قسمت‌هاي مختلف شبکه در تمامي شهرستان‌ها روزانه شاخص کلر باقي‌مانده را مي‌سنجند.
وي ادامه داد: وجود کلر باقي‌مانده در آب نشانه سلامت آب است، يعني تا زماني که کلر باقي‌مانده در آب وجود دارد هر عامل آلودگي را از بين مي‌برد و هيچ عامل ميکروبي در آب باقي نمي‌ماند.
کرمي خاطرنشان کرد: علاوه بر آن همکاران به صورت تصادفي در نقاط مختلف شبکه اقدام به نمونه‌برداري ميکروبي مي‌کنند که خوشبختانه آب کرمانشاه به لحاظ شاخص کيفي تاکنون گزارشي نداشته  و اين بحث آلودگي آب کرمانشاه را قويا تکذيب مي‌کنيم.

آخرين خبر کرمانشاه در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today