ايرنا/ مديرکل ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي لرستان گفت: آسيب نم و رطوبت در پايه و بدنه پل "صفوي" خرم‌آباد برطرف شد.

سيد امين قاسمي، مديرکل ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي لرستان روز شنبه به رسانه ها اعلام کرد: نم، رطوبت و نفوذ آب آسيب هايي بر پايه و بدنه پل صفوي وارد کرده به‌طوري‌که نشت آب در پايه، سنگ‌هاي پاک‌تراش و پاتاق نمايان بود و با پيگيري‌هاي اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي برطرف شد.
وي افزود: رفع اين مشکل با کمک شهرداري و همراهي شرکت آب و فاضلاب خرم‌آباد انجام و مشخص شد بخشي از لوله‌هاي آب و فاضلاب دچار شکستي شديد و باعث نشت آب در بدنه اين پل شده است.
وي بيان کرد: پس از مشخص شدن علت نشت آب با همراهي شرکت آب و فاضلاب و شهرداري خرم‌آباد، مسير اين لوله‌ها به طور کامل از مسير پل جدا و به خارج از محدوده آن انتقال داده شد.
پل آجري صفوي در مرکز شهر خرم آباد و بر روي رودخانه گلال(خرم رود) واقع شده است، اين پل ۲ قسمت شرقي و غربي شهر خرم آباد را به هم متصل کرده و داراي ۲۴ چشمه طاق است که طول آن بيش از ۳۵۰ متر، پهناي آن ۸.۵ متر و ارتفاع آن از کف رودخانه تا روگذر پل هشت مترمربع است.
مواد و مصالح آن در قسمت پايه‌ها از سنگ‌هاي تراشيده، با ملات آهک و گچ و پايه‌هاي چشمه طاق‌ها از آجر ساخته شده است، بر سينه شمالي پل کتيبه‌هاي سنگي نصب شده است که با حروف مقطعه نوشته شده وبه عنوان طلسم معروف است.
بخش مياني پل و شاه نشين آن شباهت زيادي با شاه نشين پل خواجو در اصفهان دارد که در اثر سيل تخريب شده و مجددا با سيمان مرمت شده است.
اين اثر ارزشمند در زمان شاه سلطان حسين صفوي ساخته شده و به حسين خان والي لرستان نسبت داده مي‌شود، پل آجري صفوي خرم آباد در دوره قاجاريه به پل محسنيه معروف شد و به شماره ۲۳۵۴ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

آخرين خبر لرستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_todayy