باشگاه خبرنگاران/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: با شروع واکسیناسیون کرونا سوالات متعددی در این رابطه مطرح شده که یکی از مهمترین آن ها مدت زمان ماندگاری واکسن در بدن است.

پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این باره توضیح داد: در حال حاضر بیش از ۷۷ درصد از افراد بالای ۱۸ سال در استان زنجان واکسن کرونا دریافت کرده اند.
او در پاسخ به این سئوال که واکسن کرونای تزریق شده چند ماه در بدن افراد ایمنی ایجاد می‌کند، گفت: همه واکسن‌های کرونا بین ۶ تا ۹ ماه در بدن افراد ایمنی ایجاد می‌کنند و پس از آن طبق تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  دُز یادآور تزریق خواهد شد.
قزلباش افزود: میزان ابتلا و فوت در افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت می‌کنند، به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند البته باید بالای ۸۰ درصد افراد جامعه هر ۲دُز واکسن کرونا را تزریق کنند تا ایمنی جمعی حاصل شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در رابطه با واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال گفت: واکسن سینوفارم برای این گروه هدف توسط سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تائید شده و تزریق می‌شود، البته واکسن کوبایی _ایرانی نیز واکسن ایمنی بوده و در صورت اعلام نتایج رسمی و تائید آن قطعاً از این واکسن نیز استفاده خواهد شد.
قزلباش در رابطه با واکسیناسیون دانش‌آموزان زیر ۱۲ سال، افزود: تاکنون واکسن کرونایی برای افراد زیر ۱۲ سال از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تائید نشده و در سایر کشور‌ها نیز در حال بررسی است.
او با بیان اینکه تا تاریخ ۱۷ مهرماه بیش از ۹۸۰ هزار و ۲۳۲ دُز واکسن در استان زنجان تزریق شده است، ادامه داد: از این تعداد ۶۷۴ هزار دُز نوبت اول بوده و بیش از ۳۰۷ هزار دُز نوبت دوم بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به رنگ بندی شهرستان‌های استان زنجان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شهرستان‌های ماهنشان، خدابنده، ابهر، خرمدره و طارم در وضعیت زرد قرار دارند و زنجان همچنان نارنجی است و شهرستان‌های سلطانیه و ایجرود نیز آبی کرونایی هستند.
او در رابطه با استقبال زنجانی‌ها از واکسن برکت، گفت: تاکنون ۱۱۲ هزار دُز واکسن برکت در استان زنجان تزریق شده که بیش از ۶۳ هزار دُز متعلق به نوبت اول و بیش از ۴۸ هزار دُز نیز متعلق به نوبت دوم است و در مجموع استقبال مردم خوب بوده و درخواست تزریق این واکسن وجود دارد، ولی به اندازه کافی در اختیار استان‌ها قرار نگرفته است.آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today