ایرنا/ معاون اداره کل میراث فرهنگی استان همدان گفت: در جلسه شورای ثبت کشور پنج پرونده میراث ناملموس این استان ارائه شد و به ثبت ملی رسید.

سیده مریم مختارموسوی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان اظهار کرد: جشن تیرگان در روستای ورکانه یکی از آثار ناملموس است که ثبت شده است.
وی عنوان کرد: جشن تیرگان یا رسم آبپاشان یکی از مهمترین جشن مذهبی ایران باستان است که در روز ۱۳ تیرماه به مناسبت شکرگزاری خداوند از آب در کنار رودخانه ها برگزار می شد.
این مسئول با بیان اینکه آش ترش ملایر از دیگر آثار ثبتی استان است گفت: آش ترش ملایر همانند آش رشته است اما با مواد افزودنی چون لبو، برگه زرد آلو و شیره انگور تهیه می شود و از جمله آش های متنوع و سنتی  شهرستان ملایر است.
مختار موسوی با بیان اینکه مربای گل زرد از دیگر آثار ناملموس ثبت شده همدان است افزود: گل زرد از مهمترین پوشش گیاهی شهرستان تویسرکان است که از آن در مصارف گوناگون استفاده می شود.
وی خاطرنشان کرد: مراسم قنبر خوانی در روز ۲۱ رمضان در شهرستان تویسرکان نیز ثبت ملی شده است که روز ۲۱ رمضان به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) قنبر غلامش در هجر مولایش به سوگ می نشیند و به مداحی می پردازد.
به گفته وی، آش بادمجان شهرستان ملایر نیز از جمله پنج اثر ثبت شده همدان در فهرست آثار ناملموس کشور است. 

 

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today