ایرنا/ مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: سمنان، با تمهیدات و اقداماتی مانند پوشش ۹۸ درصدی واکسیناسیون، از لحاظ شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک جزو استان‌های پاک کشور محسوب می‌شود.

حمیدرضا حسینی، مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار کرد: هیچ موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان سمنان تا کنون گزارش نشده است و هر گونه تلفات مشکوک و غیرعادی دام سبک، برای بررسی باید با شماره تلفن ۱۵۱۲ گزارش شود.
وی با اشاره به مشاهده مواردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان در کشور ادامه داد: دام‌های اهلی و سبک مانند گوسفند و بز و حیات وحش در خطر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قرار دارند و کارشناسان دامپزشکی استان سمنان به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری به صورت مستمر در حال گشت هستند و نکات بهداشتی را به بهره‌برداران آموزش می‌دهند.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان تصریح کرد: با توجه به آغاز کوچ پاییزی و استقرار دام در مناطق قشلاقی، ممکن است در مسیر عبور به دلیل استفاده از آبشخور مشترک بین دام اهلی و حیات وحش، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک شیوع پیدا کند و به همین دلیل یک میلیون و ۵۰ هزار راس دام سبک استان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شدند.
حسینی تصریح کرد: دام سبک استان سمنان با پوشش ۹۸ درصدی علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن‌سازی شدند و نگرانی بابت شیوع این بیماری در بین دام سبک اهلی وجود ندارد.
وی یادآور شد: با مکاتبات انجام شده با اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان، این آمادگی وجود دارد کارشناسان دامپزشکی برای پیشگیری از شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک از محیط زیست و حیات وحش بازدید میدانی داشته باشند. 
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان خاطرنشان کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی است و مشترک بین انسان و دام نیست.
حسینی گفت: ترشحات مختلف بدن دام مانند ترشحات چشم، بینی، دهان و مدفوع حاوی مقدار زیادی موربیلی ویروس است و در واقع انتقال ویروس به شکل ریزقطره‌های عفونی در هنگام عطسه، سرفه و تنفس هوای آلوده توسط دام های سالم و همچنین تماس بین دام بیمار و سالم است.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today