ایرنا/ طلاق و مُهر پایان بر یک زندگی مشترک از بزرگترین آسیب‌های روانی است که در سال های اخیر در استان کرمانشاه روند نزولی داشته است و رتبه این استان در بین ۳۱ استان طی پنج سال از هشتم به استان نوزدهم تغییر و بهبود یافته است.

طبق آمارها طی سال‌های اخیر آمار بیماری‌های روان در جامعه افزایش یافته است، به گونه ای که شیوع اختلالات روانی در کشور در اوایل دهه ۴۰ حدود ۱۵.۲۵ درصد بود که این رقم در اوایل دهه ۹۰ به ۲۳.۶ درصد و در سال ۱۴۰۰ به ۲۹.۷ درصد رسیده که رشد قابل توجه و نگران کننده ای است.
در این بین طلاق از مهمترین اختلالات و آسیب هایی است که سلامت روان یک خانواده را مورد هدف قرار می دهد و پیامدهای منفی آن نه تنها خانواده را درگیر می کند بلکه به جامعه نیز آسیب می رساند.
به گفته روانشناسان سلامت، پس از مرگ همسر و فرزند، طلاق و جدایی دومین عامل فشارهای روانی تلقی می شود و از سوی دیگر فرزندان خانواده بیشترین آسیب را در طی فرایند طلاق والدین می‌بینند و مشکلات روحی و جسمی متعددی چه در درازمدت و چه در کوتاه مدت آن‌ها را تهدید می‌کند.
 اطلاع‌رسانی به جامعه هدف، آموزش مهارت های زندگی، ارائه خدمات مشاوره‌ای و مداخلات کاملا تخصصی، توانمندسازی و حمایت‌های اجتماعی مهم ترین راهکارها برای جلوگیری از فروپاشی یک زندگی است.
یکی از رسالت‌ها و وظایف محول شده به سازمان بهزیستی، کنترل و کاهش پدیده طلاق است که برای رسیدن به این منظور، استراتژی ها و فعالیت های متنوعی در نظر گرفته شده که راه اندازی سامانه تصمیم و فعالیت خطوط مشاوره ای از آن جمله است.

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today