ایرنا/ رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: بیش از ۱۱ هزار بال انواع پرنده بومی به منظور استراحت و تغذیه در تالاب‌های این شهرستان فرود آمدند.

اکبر محمدیان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده اظهار کرد: انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی نظیر، قو، فلامینگو، اردک سرسفید و انواع مرغابی‌ و اردک‌ها در این فصل از مناطق شمالی برای تغذیه و زمستان‌گذرانی به تالاب‌های این شهرستان مهاجرت می‌کنند.
وی گفت: تالاب‌های نقده از اکوسیستم‌های کم‌نظیر آبی کشور به ویژه برای مهاجرت فصلی گونه‌های مختلف پرندگان و تخم‌گذاری و جوجه‌آوری آنها محسوب می‌شود و سالانه شاهد کوچ انواع پرندگان به آن هستیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده اضافه کرد: با کاهش دمای هوا در مناطق شمالی به تدریج پرندگان مهاجر وارد تالاب‌های این شهرستان شده تا اوایل زمستان در تالاب‌های نقده ماندگار خواهند بود.
محمدیان اظهار کرد: از دلایل مهم افزایش و مهاجرت اینگونه پرندگان به تالاب‌های این شهرستان وجود منابع غذایی، امنیت کامل با احداث دو پاسگاه منابع طبیعی و احیای دریاچه ارومیه است که کمک شایانی برای حضور و تخم‌گذاری پرندگان بومی و مهاجر کرده است.
وی با اشاره به شناسایی بیش از ۴۰ گونه پرنده ‌آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های نقده، افزود: هم اکنون علاوه بر پرندگان مهاجر، بیش از ۱۳ هزار قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی بومی شامل خوتکا، تنجه، آب‌چلیک، کشیم، چنگر، اردک سرحنایی، تاجدار، سرسبز، عقاب تالابی، چوپ‌پا، پرستوی دریایی، عقاب تالابی و گونه بسیار نادر اردک سرسفید است نیز در این تالابها سکنی گزیده اند.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today