ایرنا/ در حالی که کهگیلویه و بویراحمد در سال زراعی گذشته یکی از سال های خشک را سپری کرد پیش بینی های هواشناسی، سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ را نیز دست کم در پاییز همچون سال گذشته نشان می‌دهند.

ابتدای سال زراعی جاری اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی های اولیه را از زمان آغاز بارش ها اعلام کرده بود و بسیاری از کشاورزان و مردم از شرایط پیش بینی شده نگران شدند. در همین حال موسسه های بین المللی نیز نظری مشابه پیش بینی هواشناسی ایرانی دارند.

بارش های پاییزی در کهگیلویه و بویراحمد کمتر از حد نرمال خواهد بود
ولی بهره‌مند، کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد شهریور امسال نخستین پیش بینی هواشناسی استان را اعلام کرده بود که بر اساس آن میزان بارندگی‌های استان در پاییز امسال کمتر از حد نرمال خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه به بارش هایی که به اندازه بارندگی های بلندمدت باشد بارندگی های نرمال می‌گویند، عنوان کرد: میانگین بلندمدت بارندگی مهرماه در شهر یاسوج ۵.۲، آبان ۱۰۰ و بارندگی آذرماه در این شهر ۱۳۸.۴ میلی متر است.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه میانگین بلندمدت بارندگی های مهر ماه گچساران ۲.۷، آبان ماه۳۶.۵ و آذرماه ۹۵ میلی متر است ابراز داشت همچنین میانگین بلندمدت بارندگی مهر ماه شهر دهدشت کمتر از یک میلی متر، آبان ماه ۵۲.۵ و آذرماه ۱۲۰.۹ میلی متر است.
بهره‌مند اضافه کرد: براساس این پیش‌بینی‌ها میزان بارندگی های امسال در زمستان کهگیلویه و بویراحمد نرمال خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه میانگین  بارندگی های سال آبی جاری در استان ۵۳۳ میلیمتر بوده است، اضافه کرد: میانگین بارش بلندمدت سالانه در کهگیلویه و بویراحمد ۵۴۲ را میلیمتر است.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان بارش بلند مدت سالانه در ایستگاه یاسوج ۸۰۷.۸، سی سخت ۷۶۹، دوگنبدان ۴۳۱، دهدشت ۵۰۵، لیکک ۳۹۴ و منطقه امامزاده جعفر ۴۳۱ میلیمتر است.

کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد شرایط بارش های امسال را در نظر بگیرند
رضا کاکاوند، مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به پیش بینی کاهش بارش های باران در پاییز امسال گفت: کشاورزان شرایط بارش های امسال را در نظر بگیرند و با توجه به آن اقدام به کشت کنند.
وی افزود: بارش های پاییز امسال دیرهنگام و کمتر از نرمال پیش بینی می شود و از این رو بر کشت پاییزه تاثیر زیادی دارد.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: بیشتر بارش های فصل پاییز در پایان آبان و آذر رخ می دهد و زمستان نیز به صورت نرمال پیش بینی می شود.
کاکاوند بیان کرد: پیش بینی های فصلی احتمال خطا دارد با این وجود نتیجه آخرین پیش بینی ها به این صورت است و کشاورزان باید این شرایط را جدی بگیرند.
وی گفت: بارش ها در کهگیلویه و بویراحمد در سال زراعی گذشته ۱۸ درصد کاهش یافته بود که این مساله بر برداشت کم محصولات دیم تاثیرگذار بود.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بخش زیادی از مسیر رودخانه بشار یاسوج خشک شده است که دلیل عمده آن کاهش بارش برف در سال زراعی گذشته بود.
کاکاوند عنوان کرد: یکی از دلایل کاهش بارش ها در سال زراعی گذشته افزایش ۲.۷ درصدی دمای هوای استان بود.
وی افزود: کهگیلویه و بویراحمد گرمترین استان در مقیاس منطقه ای بود که این مساله در کاهش بارندگی ها موثر بوده است.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: افزایش نوسانات بارش، نوسانات دمایی، کاهش نزولات جامد، وزش باد شدید و سرمازدگی در میزان بارش ها و بازدهی کشاورزی استان تاثیرگذار بوده است.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today