ایسنا/ دو خانه و یک مدرسه تاریخی همدان پس از تخریب بخش‌هایی از آن‌ها با بولدوزر، در فهرست آثار واجد ارزش فرهنگی تاریخی ثبت شدند.

حدود یک ماه پیش بخش‌هایی از خانه «خانجانی» در شهر همدان تخریب شد. دو ماه قبل هم بخش‌هایی از خانه دکتر «شیری» در همدان تخریب شد. پیش از آن هم تخریب مدرسه تاریخی «ظفر» همدان  سر و صدا به پا کرده بود، آثاری بازمانده از دوره تاریخی قاجار و پهلوی که با این تخریب‌ها، بخشی از تاریخ آن‌ها نابود شد. این درحالی است که پرونده ثبت این عمارت‌ها و البته خانه‌ها و آثار دیگری که به تدریج درحال تخریب تعمدی هستند، در یکی دو سال گذشته تهیه شده، ‌اما فرآیند ثبت به قدری طول کشیده که نسخه دیگری برای آن‌ها پیچیده‌ شده است.
قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که مسئولیت معاونت میراث‌فرهنگی این وزارتخانه را به عهده دارد به تازگی مراتب ثبت ۱۶ اثر تاریخی را به استاندار همدان ابلاغ کرده که در این فهرست نام خانه‌های خنجانی و شیری و همچنین مدرسه ظفر دیده می‌شود.
در نامه‌ علی دارابی به علیرضا قاسمی فرزاد، استاندار همدان که هشتم آذرماه منتشر شده، آمده است: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی و ماده ۱۵ قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی‌فرهنگی مصوب ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی ‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی‌تاریخی «مدرسه ظفر» واقع در استان همدان، شهرستان همدان، بخش مرکزی، شهر همدان، خیابان بوعلی، محله ذوالریاستین که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۶۷ در تاریخ ۱۴۰۰/۸/۱۰ در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی به ثبت رسیده است، ابلاغ می‌شود. این اثر تحت حفاظت و نظارت این وزارت قرار دارد و هرگونه دخل و تصرف، توسعه و مرمت یا بازسازی اثر صرفا با تأیید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود. »

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today