باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: به دلیل پایداری هوا و استقرار پدیده وارونگی، وضع کیفی هوا در تمام شهرستان‌های استان برای تمام گروه‌ها در وضعیت قرمز اضطرار قرار دارد.

فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز اظهار کرد: بر اساس آخرین اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوا، شاخص برخط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان های اشتهارد، فردیس، ساوجبلاغ و کرج به ترتیب بر روی اعداد ۱۵۲، ۱۶۷، ۱۵۷ و ۱۸۱ قرار دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از جمله توصیه‌های عمومی که باید از طریق رسانه‌ها اطلاع رسانی شود را مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، دانست.
حکیمی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت‌های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز، خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضا‌های مسکونی، تجاری و اداری دانست.
او همچنین به وظایف نهاد‌ها و سازمان‌های مربوطه در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهر‌های کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.
 مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز افزود: همچنین شهرداری‌ها از انجام تمام فعالیت‌های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می‌شود؛ مانند ساخت و ساز‌های شهری، طرح های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.
حکیمی گفت: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه‌های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه‌های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده‌های نفتی و امثال آن دارای وظایفی  هستند.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday