ایرنا/ کارشناس برنامه اچ.آی.وی (ایدز) مرکز بهداشت همدان گفت: پنج مرکز موقت تست «اچ.آی.وی/ایدز» در مناطق حاشیه ای شهر همدان راه اندازی شد.

مریم جعفری، کارشناس برنامه اچ.آی.وی (ایدز) مرکز بهداشت همدان اظهار کرد: با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای اجرای پویش ۲۰*۲۰ ، تعدادی پایگاه موقت برای تست «اچ.آی.وی/ایدز» در حصار مطهری(میدان بار)، خضر، مجیدآباد، کوی کوثر و جورقان راه اندازی شده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر آموزش و اطلاع رسانی در این غرفه ها به جمعیت زیر پوشش، تست رایگان و محرمانه از مراجعه کنندگان صورت می گیرد که تاکنون ۱۳۰ تست اچ.آی.وی انجام شده است.
کارشناس برنامه اچ.آی.وی/ایدز مرکز بهداشت همدان اضافه کرد: کارشناسان «اچ.آی.وی/ ایدز» مرکز بهداشت شهرستان در طی سال به صورت مستمر با حضور در ۱۲ مرکز ترک اعتیاد، مراکز گذری کاهش آسیب«دی.آی.سی»، مرکز کاهش آسیب ویژه زنان آسیب پذیر، مراکز متادون تراپی «ام.ام.تی»، زندان مرکزی و اردوگاه کار و حرفه آموزی اقدام به انجام تست از افراد حاضر در این اماکن می کنند.
جعفری بیان کرد: همزمان با ۱۶ آذر روز دانشجو و در راستای پویش ۲۰*۲۰ یک غرفه نیز در دانشگاه بوعلی سینای شهر همدان راه اندازی شد که به مدت یک روز فعال بوده و اقدام به انجام آزمایش «اچ.آی.وی/ایدز» از مراجعان می کند.
وی افزایش ابتلای زنان به «اچ.آی.وی/ایدز» را زنگ خطر جدی دانست و گفت: نیمه نخست امسال ۹ فرد مبتلا به «اچ.آی.وی/ایدز» در شهرستان همدان شناسایی شده که از این تعداد چهار نفر زن هستند.
جعفری درباره پویش «من هم آزمایش اچ آی وی می دهم» که از ۲۰ آبان آغاز شده تا ۲۰ آذرماه ادامه دارد، گفت: این پویش با هدف اطلاع رسانی گسترده و بیماریابی راه اندازی شده که در این راستا پنج پایگاه در مناطق آسیب پذیر حاشیه شهر با هدف سهولت دسترسی شهروندان به مشاوره و انجام تست اچ.آی.وی راه اندازی شده است.
هفته «اچ.آی.وی/ ایدز» از اول دسامبر مصادف با ۱۰ آذر آغاز شده است.
 
  
  

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today