صدا و سیما/ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: به علت پایداری هوا و استقرار پدیده وارونگی دما، وضع کیفی هوای استان همچنان در وضعیت قرمز و اضطرار قرار دارد.

فردین حکیمی  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار کرد: بر اساس اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم برای تمام گروه ها قرار دارد.
وی افزود: بر همین اساس شاخص آلودگی هوا در شهرستان های فردیس، ساوجبلاغ، کرج و نظرآباد به ترتیب بر روی اعداد ۱۵۷، ۱۵۹، ۱۵۹ و ۱۵۶ قرار دارد.
حکیمی ادامه داد:‌ همچنین این شاخص در شهرستان اشتهارد بر روی عدد ۱۱۹ قرار گرفته که بیانگر ناسالم بودن هوا در این منطقه برای گروه های حساس است.
وی به توصیه های عمومی که بایستی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود، اشاره کرد و گفت:  مردم از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، خودداری کنند.
حکیمی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.
وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.
حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.
البرز از ۲ روز پیش تاکنون در وضعیت قرمز آلودگی هوا قرار دارد.
استان البرز دارای ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا است.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday