نماد آخرین خبر

اختلافات ملکی و خانوادگی دلیل نزاع‌های دسته جمعی در استان کهگیلویه و بویراحمد است

منبع
تسنيم
بروزرسانی
اختلافات ملکی و خانوادگی دلیل نزاع‌های دسته جمعی در استان کهگیلویه و بویراحمد است

تسنیم/ رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکثر نزاع هایی که در استان شکل می گیرد ناشی از اختلافات ملکی و یا خانوادگی است.

حسن نگین تاجی، رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: اکثر نزاع هایی که در استان شکل می‌گیرد ناشی از اختلافات ملکی و یا خانوادگی بوده که این اختلافات اگر به موقع حل نشوند تبدیل به بحران بزرگ می‌شوند.
وی ضمن گرامیداشت ماه مبارک رمضان عنوان کرد: موضوع صلح و سازش اولین قانون طبیعی خلقت در زمینه داوری است و در زمان وقوع اختلاف، اولین اقدام حل و فصل آن اختلاف بود.
نگین تاجی ابراز کرد: میانجیگری بزرگان و ریش سفیدان به خاطر نفوذ کلام و احترامی که مردم برای بزرگان داشتند، مردم نیز به سخنان آنها گوش داده و اختلافات را حل می کردند و موجب صلح و سازش می شد.
وی بیان کرد: نه فقط در نظام حقوقی ما بلکه همه ملت‌ها در حال برگشت به دوران صلح و سازش هستند و به لحاظ آثار بسیار خوب آن، تمام نظام های قضایی دنیا به دنبال این موضوع هستند.
رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: وظیفه ذاتی شورای حل اختلاف اصلاح ذات البین است و اکنون شورای حل اختلاف از این وظیفه اصلی فاصله گرفته و رأی صادر می کند که در این راستا، شورای حل اختلاف باید به وظیفه اصلی خود بازگردد.
وی با اظهار این که بهترین اندرز قرآن دعوت به سازش است، گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد سفیران صلح، کار خود را به خوبی انجام می‌دهند و خود را عضوی از مردم و هم درد آنان می دانند.
نگین تاجی با اشاره به سخن زیبای حضرت امام علی علیه السلام که ارزش صلح و سازش و اصلاح ذات الببین بین مردم را از هزاران رکعت نماز مستحبی بالاتر دانسته است، تصریح کرد: برای شما سفیران صلح توفیقی است که در این مسیر، بهترین کارها و شایسته ترین نیکی ها را انجام می دهید.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد استان به آثار بسیار خوب اصلاح ذات البین اشاره نمود و افزود: در بحث صلح و سازش آثار بسیار بزرگی بر آن وارد می شود که پیشگیری از وقوع جرم و کاهش اختلافات و نزاع هاست و صلح یاران به لحاظ نفوذ اجتماعی که دارند از این نزاع ها جلوگیری می نمایند.
وی اظهار کرد: اکثر نزاع هایی که در استان شکل می گیرد ناشی از اختلافات ملکی و یا خانوادگی بوده که این اختلافات اگر به موقع حل نشوند تبدیل به بحران بزرگ می‌شوند.
نگین تاجی با اذعان به اینکه انتظارات ما از سفیران صلح فقط تلاش در هنگام ارجاع پرونده‌ای نیست، تصریح کرد: شایسته است سفیران صلح در هر جایی زندگی کرده و یا اطلاع پیدا می‌کنند که یک موضوع امکان دارد به آسیب اجتماعی تبدیل شود ورود کرده و دستگاه قضایی را اطلاع دهید تا موضوع حل و فصل شود.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص نقش بی بدیل سفیران صلح در پیشگیری از وقوع جرم گفت: تلاش هایی که سفیران صلح انجام می دهند، بهترین کار ها، در پیشگیری از وقوع جرم است.
وی افزود: سفیران صلح این توانایی را دارند که در پرونده های طلاق و نفقه ورود کنند و مصلحان خوبی باشند.
این مسئول با اشاره به این که در خصوص ورود شورای حل اختلاف به پرونده های قتل نیازمند کار و تلاش بیشتری هستیم، افزود: در شیوه های صلح و سازش در چنین پرونده هایی باید کارشناسی شده ورود کرده و رسم و عادت بد ایجاد نکنیم تا صلح و سازش در این پرونده ها تبدیل به معامله شود.
در ادامه این نشست سید محمد ابراهیم ساجدی معاون توسعه شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد در سخنانی اظهار کرد: در سال 1400 بیش از 30 درصد از پرونده های ارجاعی قابل صلح و سازش منجر به سازش شده است.
وی گفت: در سال گذشته تعداد 51 هزار و 28 پرونده به شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد وارد شده و تعداد 50 هزار و 429 فقره از این پرونده‌ها مختومه شده است.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان در ادامه اظهار کرد: تعداد پرونده های قابل صلح و سازش 37 هزار و 727 بود که تعداد 11 هزار و 754 از این پرونده ها با صلح و سازش مختومه شده است.
ساجدی افزود: در شهرستان مرکز استان 29 درصد از پرونده های ارجاعی قابل صلح و سازش با موفقیت منجر به صلح و سازش شده است و شهرستان باشت با 59 درصد از پرونده های ارجاعی در زمینه صلح و سازش، حائز رتبه اول در استان شده است.
در ادامه تعدادی از اعضای سفیران صلح به بیان پیشنهادات خود در خصوص ورود به پرونده های قضایی در مورد صلح و سازش پرداختند.

در پایان این نشست از 31 نفر اعضای فعال سفیران صلح و شوراهای حل اختلاف که تلاش های ارزنده ای را در اصلاح ذات البین و صلح و سازش داشتند با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today