تسنیم/ غار سنگ‌شکنان جهرم به عنوان بزرگترین غار دست‌ساز جهان این روزها دچار ترک‌ها و شکاف شده که یک خطر بالقوه برای این بنا است.

غار سنگ‌شکنان جهرم که در میان مردم محلی به سنگ اشکن معرف است، بیش از 200 سال پیش به دست سنگ‌شکنان جهرمی ساخته شده و امروز به عنوان یک اثر تاریخی از آن یاد می‌شود.
این غار با شماره 10117 ثبت ملی شده و یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهرستان جهرم به حساب می‌آید.این غار فرصت مناسبی برای رونق گردشگری و اقتصاد جهرم است که به دلیل شکل‌پذیری بسیار خوبی که دارد می‌تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.  
این بنا در طول زمان بارها مورد تخریب و مرمت قرار گرفته است اما امروز خبرهایی از شکاف‌های عمیق بر این غار تاریخی در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود که دوستداران میراث فرهنگی را نگران کرده است. 
علی محمد لطفی‌پور جهرمی، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان جهرم در این باره اظهار داشت: این غاز با 40 هزار مترمربع بزرگترین غار دستکند است که همیشه در معرض آسیب بوده و از سال‌ها قبل نیز ترک‌هایی در دیواره‌ها و سقف آن ایجاد شده بود. 
وی با بیان اینکه هر تغییر فیزیکی در این غار می‌تواند سبب تخریب و آسیب به بنا شود، گفت: این غار دارای طرح استحکام‌بخشی است که توسط مهندسان مشاور تهیه شده که عمده کار این طرح تقویت ستون‌ها است. 
رئیس اداره میراث فرهنگی جهرم با بیان اینکه در گذشته عبور و مرور خودرو و موتور در غار انجام و سبب آسیب آن شده بود، افزود: در حال حاضر فنس‌کشی انجام شده و عبور و مرور خودرو ممنوع است و مرمت بنا نیز در چند فاز در حال انجام است. 

لطفی‌پور جهرمی با بیان اینکه 2 میلیارد برآورد ریالی برای مرمت بنا بوده که امروز با تورم ایجاد شده بیشتر خواهد بود، عنوان کرد: در صورتی که اعتبارات به صورت کامل محقق شود مرمت بنا نیز سرعت خواهد گرفت. 
چشم‌انداز زیبا از غار به شهر و باغات مرکبات از جمله جاذبه‌های این غار دستکند است که رئیس اداره میراث فرهنگی جهرم به آن اشاره می‌کند و سبب جذابیت غار شده و باید با حفظ این غار تاریخی این جاذبه گردشگری را حفظ کرد. 

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online