نماد آخرین خبر

بازگشت به زندگی 26 محکوم به قصاص در مازندران

منبع
فارس
بروزرسانی
بازگشت به زندگی 26 محکوم به قصاص در مازندران

فارس/ رئیس‌کل دادگستری استان مازندران، از نجات 26 متهم قصاص نفس در این استان با تلاش شورای حل اختلاف زندان، از ابتدای امسال خبر داد.

حجت‌الاسلام محمدصادق اکبری، رئیس‌کل دادگستری استان مازندران اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون با تلاش شورای حل اختلاف زندان، ۲۶ متهم قصاص نفس از مجازات رهایی یافتند.
وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده در شورای حل اختلاف استان و پیگیری‌های اداره کل زندان‌های استان برای ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های مختلف به‌ویژه قصاص، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون یک‌هزار و ۵۸ پرونده در شورای حل اختلاف زندان مطرح شد که از این تعداد ۷۴۷ پرونده منجر به رضایت شد و ۳۱۱ نفر آزادشدند.
وی افزود: همچنین از تعداد ۱۰۶ پرونده قصاص برای ۲۶ پرونده رضایت گرفته، ۱۴ پرونده کاملا قطعی و ۱۲ مورد نیز مشروط است.
وی بیان کرد: در پرونده‌های قصاص افرادی که  طبق مقررات باید قصاص می‌شدند با همت شورای حل اختلاف و البته مناعت طبع اولیای دم از اعدام رهایی یافته و عمدتا پس از تحمل جنبه عمومی جرم به آغوش خانواده باز می‌گردند.
اکبری ادامه داد: اخذ رضایت اصولا با  ساعت‌ها مذاکره و گفت‌وگو جهت جلب رضایت از اولیای دم  انجام می‌شود و مذاکرات اصلاحی برای حصول سازش میان طرفین از سوی شورا صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در راستای توسعه فرهنگ صلح و سازش در جامعه در مناسبت‌های خاص، از جمله ماه مبارک رمضان به حرمت امیرالمومنین(ع) و در ماه محرم و صفر نیز به حرمت اباعبدالله الحسین مردم مشارکت بسیار خوبی داشته‌اند.
این مسئول خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین سیاست‌های مورد توجه قوه قضاییه، ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه است که سال‌ها در اولویت این دستگاه بوده و در این مسیر دادگستری استان نیز ازهمه ظرفیت‌ها استفاده کرده است.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today