نماد آخرین خبر

علت مرگ ماهیان دریاچه نمک بندرماهشهر در دست بررسی است

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
علت مرگ ماهیان دریاچه نمک بندرماهشهر در دست بررسی است

باشگاه خبرنگاران/ هزاران قطعه ماهی در دریاچه استحصال نمک بندر ماهشهر برای دومین بار در یک ماه گذشته تلف شدند که به گفته مسئولان علت این حادثه در دست بررسی است.

تلف شدن ماهیان در حاشیه دریاچه استحصال نمک در ماهشهر، نگرانی این روز‌های دوستداران محیط زیست است.
هنوز دلیل تلف شدن مرگ ومیر ماهیان دریایی مشخص نشده، ولی حادثه مشابه ماه گذشته آلودگی ناشی از رهاسازی پساب پتروشیمی‌های مستقر در منطقه و کاهش اکسیژن اعلام شده بود.
محسن ادیبی، سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با تایید تلف شدن ده‌ها هزار قطعه بچه ماهی در دریاچه نمک ماهشهر در گفت‌وگوی رسانه‌ای اعلام کرد: در صورت اثبات فرضیه ارتباط آلایندگی صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه با این حادثه، قاطعانه با سهل‌انگاران آن برخورد قانونی و اداری خواهد شد.
وی گفت: بررسی علمی برای شناسایی منشاء دقیق حادثه تلف شدن ماهیان دریاچه نمک ماهشهر در جریان است. همزمان با اولین مورد از حادثه مرگ‌ومیر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر، نمونه‌برداری و اقدامات آزمایشگاهی اداره حفاظت محیط زیست ماهشهر و همچنین بررسی کارشناسی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با جدیت در دستورکار قرار گرفت.
ادیبی ادامه داد: در برخی اظهارنظر‌ها وجود آمونیوم نیترات در دریاچه نمک ماهشهر دلیل مرگ ناگهانی ماهیان به عنوان نتیجه اولیه این آزمایش‌ها عنوان شده بود، اما بررسی کارشناسی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تولید چنین ترکیب شیمیایی توسط مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه را رد کرده است.
سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی عنوان کرد: متاسفانه در روز‌های اخیر دوباره حادثه مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر تکرار شده و این بار دایره بررسی‌ها و اقدامات آزمایشگاهی با مشارکت کامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، آزمایشگاه‌های معتمد و مرجع، شیلات و محیط زیست به شکلی وسیع‌تر منجر شده است.
وی گفت: این تلفات ماهیان در حوضچه‌های مصنوعی استحصال نمک رخ داده است که از خور‌های ماهشهر آبگیری می‌شوند، با توجه به اینکه این حوضچه‌ها ارتباطی با منابع آلاینده صنایع پتروشیمی ندارند، این موضوع در حال بررسی است که آیا عامل آلاینده خاصی وارد آب شده و یا کاهش اکسیژن آب عامل مرگ این ماهی‌ها شده است.
ادیبی سلامت محیط زیست و رعایت اصول و الزامات زیست محیطی را بحثی بسیار ضروری و اولویت‌دار برای سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بیان کرد و ادامه داد: در صورت اثبات فرضیه ارتباط پتروشیمی‌ها با مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک، این سازمان در جایگاه حاکمیتی خود با عوامل مربوطه و شرکت‌های خاطی بدون هیچ مماشاتی برخورد قانونی و اداری خواهد کرد.
سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: طی روز‌های آینده، نتیجه بررسی کارشناسی و آزمایشگاهی انجام شده اعلام خواهد شد که جزییات آن در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today