ایرنا/ استاندار سمنان با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت و تبدیل کشاورزی سنتی به استفاده از فناوری مدرن در راستای مدیریت مصرف بهینه آب گفت: این استان در برهه کنونی با بحران و تنش آبی مواجه است.

سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار سمنان اظهار کرد: اولویت استان مدیریت منابع آبی با روش‌های نوین و جلوگیری از هدر رفت آب  است.
وی بهره‌گیری از تشکل‌ها و ذی نفوذان، نخبگان، افراد تحصیل‌کرده و مراکز تحقیقات کشاورزی در نحوه تغییر الگوی کشت را خواستار شد و افزود: استخراج آب از زمین و قرار دادن آن در مقابل نور خوشید به واسطه کشاورزی سنتی، آسیبی است که با آن روبه‌رو هستیم و باید در نحوه ذخیره و مصرف آب مدیریت شود.
استاندار سمنان با اشاره به جلوگیری برداشت آب از چاه‌های غیرمجاز و کنترل مقدار برداشت آب از چاه‌ها خاطرنشان کرد: تامین نهاده‌های دامی و مقدار برداشت آب دو مسئله مهم و از مطالبه‌های مردم است که پیگیری می شود.
وی اولویت نخست را تامین آب شرب، کشاورزی و تامین آب واحدهای صنعتی برشمرد و گفت: در گذشته ۵۲ روستا در استان با تنش آبی مواجه بودند که تعداد این روستا به ۴۰ روستا کاهش یافت.
هاشمی جلوگیری از هدررفت آب به دلیل فرسودگی خطوط انتقال و نصب کنتورهای غیر مجاز را یک اصل در جلوگیری از هدر رفت منابع آبی دانست و گفت: با توجه به تنش آبی استان است این مهم باید پیگیری و رصد شود.
وی با تاکید بر تنش کم‌آبی حاکم بر استان سمنان اظهار کرد: افزایش سطح زیر کشت مجتمع‌های گلخانه‌ای در مناطق مختلف استان ضرورتی انکارناپذیر است.
استاندار سمنان توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای در استان را ضروری دانست و اضافه کرد: افزایش بهره‌وری و کاهش هدررفت منابع آبی با توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای محقق خواهد شد.
هاشمی با بیان اینکه هم‌اکنون ۳۷ هکتار مجتمع گلخانه‌ای در استان سمنان زیرکشت است، ادامه داد: با وجود ۱۹۸ هزار هکتار زمین زراعی و باغی در استان، باید مجتمع‌های گلخانه‌ای افزایش یابد.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today