ایسنا/ یک متخصص جراحی کلیه گفت: در منطقه غرب کشور و به ویژه استانهای کرمانشاه و کردستان زمینه ژنتیکی و وراثتی سنگ کلیه زیاد است و شیوع بالای سنگ کلیه را در این مناطق شاهد هستیم.

عبداله سعادت‌فر، یک متخصص جراحی کلیه با بیان اینکه یکی از مواردی که باعث درد و ناراحتی و آسیب رسیدن به کلیه شده و حتی در برخی موارد موجب نارسایی کلیه و از بین رفتن کلیه‌ها و حتی منجر به دیالیزی شدن فرد می شود سنگ کلیه است، اظهار کرد: از علل اصلی سنگ کلیه، زمینه وراثت و ژنتیک است.
وی با بیان اینکه کرمانشاه یکی از شایع ترین مناطق کشور ایران در زمینه تشکیل سنگ کلیه است، افزود: در منطقه غرب کشور به ویژه استانهای کرمانشاه و کردستان زمینه ژنتیکی و وراثتی سنگ کلیه زیاد است و شیوع بالای سنگ کلیه را در این مناطق شاهد هستیم.
سعادت فر رژیم غذای حاوی نمک، چربی ها و گوشت قرمز زیاد را نیز از علل ایجاد سنگ کلیه دانست و گفت: ذائقه مردم غرب کشور بیشتر به سمت این نوع غذاها است که در تشکیل سنگ کلیه خیلی موثر است. 
وی ادامه داد: فعالیت فیزیکی کم هم باعث بیشتر شدن سنگ کلیه می شود و بیماریهای زمینه‌ای مثل دیابت و فشار خون و بیماریهای رماتیسمی نیز زمینه تشکیل سنگ های کلیوی را زیاد می کند. 
سعادت فر با بیان اینکه نقایص مادرزادی و ساختاری مثل افرادی که تنگی مجاری کلیپی دارند هم می تواند موجب تشکیل سنگ‌های کلیوی گردد، افزود: عفونت های ادراری نیز می تواند زمینه ساز تشکیل سنگ کلیه باشد.
وی به نقش تغذیه در ایجاد سنگ کلیه هم اشاره کرد و گفت: غذاها و مواد خوراکی مثل آجیل، تخمه و بادام زمینی به دلیل داشتن نمک زیاد و نوشابه، قهوه، شکلات و ترکیباتی که دارای اگزالات هستند، سنگ ساز می باشند. همچنین غذاهایی دارای افزودنی مانند غذاهای کنسروی از عوامل تشکیل و شیوع سنگ کلیه هستند.
به گفته این متخصص جراحی کلیه، عدم نوشیدن آب به اندازه کافی و بی تحرکی از اصلی ترین علل زمینه ساز سنگ های کلیه است.
سعادت فر در ادامه با بیان اینکه سنگ‌های کلیوی خیلی کوچک یا در اصطلاح شن ریزه هایی که داخل کلیه وجود دارد درد و علامتی ندارد و انسداد و علائم خطری هم ندارد، عنوان کرد: جهت درمان به این افراد توصیه می شود بیشتر آب و مایعات‌ مصرف کنند( مصرف آب جوشیده توصیه نمی شود)، مصرف لبنیات، گوشت قرمز و نمک را کاهش دهند و تحرک و فعالیت فیزیکی زیاد داشته باشند.
وی اظهار کرد: به افرادی که دچار سنگ کلیه هستند توصیه می شود لبنیات به اندازه کافی مصرف کنند، زیرا اگر لبنیات کم مصرف شود علاوه بر سنگ کلیه با عوارض ناشی از عدم مصرف لبنیات مانند پوکی استخوان نیز مبتلا خواهند شد.
سعادت فر با بیان اینکه سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در کلیه حرکت نکند یا به حالب‌ها(لوله‌هایی که کلیه‌ها و مثانه را به هم متصل می‌کند) نرسد علائمی ایجاد نمی‌کند، گفت: اگر سنگ در حالب‌ها گیر کند، ممکن است جریان ادرار را مسدود کند و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود که می‌تواند بسیار دردناک باشد. 
وی با بیان اینکه مبتلایان به سنگ کلیه علائم و نشانه‌های دیگری را نیز تجربه خواهند کرد، افزود: تغییر رنگ ادرار به قرمز، قهوه‌ای و صورتی، بدبو شدن ادرار، دفع ادرار بیشتر از حد معمول یا ادرار کردن در مقادیر خیلی کم، تهوع و استفراغ، تب و لرز از جمله این علائم هستند.
وی گفت: در صورت وجود عفونت، درد ناشی از سنگ کلیه ممکن است تغییر کند و به مکان دیگری منتقل شود و یا شدت آن افزایش یابد.
سعادت فر در خصوص راههای درمان سنگ کلیه نیز گفت: داروهای مورد نیاز جهت دفع سنگ کلیه توسط پزشک متخصص تجویز می شود، همچنین فعالیت فیزیکی فرد مبتلا، در صورت کوچک بودن سنگ باعث دفع آن می شود، اما در صورت بزرگ بودن سنگ و عدم دفع آن، از اقدامات دیگر و سنگ شکنی با استفاده از دستگاه استفاده می شود.

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today