ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: برای نخستین بار پرنده‌ای با نام «زنگوله بال» توسط اعضای تیم پرنده‌نگری شهرستان مریوان در تالاب بین المللی زریبار مریوان مشاهده و ثبت شد.

اقبال حمیدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه این رکورد در سایت پرنده‌نگری کشور ثبت شد، اظهار کرد: ناصح حسینی، آزاد توکلی و آرزو عبدی از اعضای تیم پرنده‌نگری شهرستان مریوان موفق به مشاهده این پرنده شدند.
یک رکورد، به خلاصه اطلاعات مهم از مشاهدات پرندگان در مورد یک گونه پرنده توسط یک یا چند نفر از افراد علاقه‌مند به پرندگان گفته می‌شود. در هر رکورد، باید به پنج رکن مهم یعنی نام گونه، تعداد پرنده مشاهده شده از آن گونه، مکان مشاهده پرنده، تاریخ مشاهده و نام مشاهده کنندگان اشاره شود.
اعتبار هر رکورد، به میزان صرف وقت یک پرنده نگر برای یافتن و مشاهده پرنده، استفاده از دانش و تجربیات افراد متخصص در زمینه بیولوژی و اکولوژی پرنده، یادداشت‌برداری و گزارش دقیق اطلاعات پرندگان مشاهده شده بستگی دارد.
وی ادامه داد: این پرنده در زمره پرندگان تحت حمایت و شکار ممنوع بوده و زیستگاه آن، مرکز جنوب اروپا تا غرب و مرکز آسیا است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان افزود: با شروع فصل سرما این پرنده از مناطق سردسیر به مناطقی که دارای آب و هوای ملایم‌تری است مهاجرت و تا اوایل اسفند ماه در این زیستگاه‌ها گذران می‌کند و پس از پایان زمستان برای جوجه آوری به زیستگاه‌های واقع در ترکمنستان، قزاقزستان و روسیه برمی‌گردد.
حمیدی یادآور شد: «زنگوله بال» علف‌زارهای سرسبز، دشت‌های وسیع سنگلاخی با پوششی از علوفه بلند، بوته‌زارها و مزارع غلات را به عنوان زیستگاه برمی‌گزیند.
وی اضافه کرد: زنگوله بال، پرنده‌ای اجتماعی است و در خارج از دوره جوجه‌آوری دسته‌های بزرگی تشکیل می‌دهد و بسیار محتاط و دیدنش دشوار است و به سهولت و با چالاکی می‌دود و اغلب هنگام احساس خطر خود را لابه‌لای پوشش علفی و بوته‌ها مخفی می‌سازد.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online