ایسنا/ یک کنشگر و پژوهشگر میراث فرهنگی از وضعیت وخیم یک آتشکده به قدمت یک‌هزار و ۷۰۰ سال در فراشبند استان فارس خبر داد.

سیاوش آریا، کنشگر و پژوهشگر میراث فرهنگی تصاویری از وضعیت امروز آن منتشر و درباره این آتشکده اظهار کرد: این مجموعه که به «آتشکده نقارخانه» نام‌دار است و در هفت کیلومتری جاده فراشبند به دِهرَم جای گرفته است و با شماره ۳۳۹۸ در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۷۹ خورشیدی به ثبت ملی رسیده است، یکی از سالم‌ترین چهارتاقی‌های ایران است که دست‌کم یک‌هزار و ۶۰۰ تا یک‌هزار و ۷۰۰ سال برجای مانده است، اما اکنون با معضل تجاوز به حریم، زباله، حفاری غیر مجاز، یادگارنویسی و بی‌توجهی، دست به گریبان است.
این کنشگر میراث فرهنگی با اشاره به وضعیت امروز این آتشکده ساسانی گفت: در سال ۱۳۹۳ خورشیدی، حدودا هشت-9 سال پیش، گزارشی را در این آتشکده و دیگر چالش‌های آن نگاشتم، ولی همچنان دَر بر همان پاشنه می‌چرخد و حریم یادگار ملی مشکل دارد. در حریم درجه یک این آتشکده، تیرهای برق و دکل مخابراتی سال‌هاست جانمایی شده و حریم یادگار ساسانیان را شکسته و خدشه‌دار کرده است. این‌ دست‌اندازی‌ها و بی‌توجهی‌ها به یادمان‌های ملی همچنان ادامه دارد.
وی اضافه کرد: تیرهای برق حتی اتاق‌های تو در توی مجموعه را در تیررس قرار داده و حریم آن آسیب دیده است. همچنین در گذشته‌های دور، جاده‌ای آسفالته بخشی از بقایای مجموعه آتشکده را از میان برده است زیرا در سوی دیگر جاده هنوز هم می‌توان سفال‌های تاریخی را دید.
این کنشگر میراث فرهنگی ادامه داد: استقرار تیرهای برق و دکل‌های برق، افزون بر شکستن حریم، بی‌گمان به لایه‌های باستان‌شناختی این محوطه آسیب زده است.
وی گفت: در این بنای تاریخی، یادگارنویسی‌های جدیدی ـ در قیاس با بازید سال ۱۳۹۳ ـ دیده می‌شود. حفاری‌های غیر مجاز هم انجام شده که البته بیشتر به سال‌های گذشته مربوط است. در اطراف آتشکده، کیسه‌هایی رها شده که روشن نیست درون آن‌ها چیست، اما بوی بد و بسیار زننده‌ای دارد که اندک بازدیدکنندگان و گردشگران را فراری می‌دهد، شاید لاشه جانوران باشد، چون بسیار بوی بدی داشت.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online