باشگاه خبرنگاران/ رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور و زنبور عسل دامپزشکی خراسان جنوبی از نبود کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد.

زهره زنگویی، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور و زنبور عسل دامپزشکی خراسان جنوبی عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون۱۷۴ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۶۷۱ واکسن طیور در استان توزیع و مصرف شده است.
او افزود: واکسیناسیون واحد‌های پولت، تخمگذار و مادر، ممیزی و بررسی ضوابط بهداشتی برای جوجه ریزی، پوشش کامل بیمه پایه واحد‌های طیور، انجام نمونه برداری و مراقبت فعال در مهر و پایش تلفنی روزانه واحد‌های طیور برای پیشگیری از آنفوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شده است.
زنگویی ادامه داد: بازدید مشترک با محیط زیست از کلیه زیستگاه‌ها شامل سدها، آب بندها، استخر‌ها و آبگیرها، برگزاری دوره‌های آموزشی برای بهره برداران، اجرای برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی هشدار دهنده برای بهره برداران، برگزاری ستاد استانی کنترل و پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد و کنترل و مراقبت مبادی ورودی استان با همکاری نیروی انتظامی و ممانعت از ورود هرگونه محموله غیرمجاز از جمله اقدامات پیشگیرانه دیگری است که انجام شده است.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور و زنبور عسل دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به نمونه برداری از ۶۹ واحد طیور استان، هیچ مورد مثبتی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مشاهده نشده است.
او عنوان کرد: در کنترل و پیشگیری از انواع بیماری‌های طیور عوامل مختلفی از جمله رعایت اصول امنیت زیستی و بهداشتی، واکسیناسیون، سن و نژاد پرنده، سطح ایمنی مادر پرنده و میزان ایمنی پرنده تأثیرگذار است.
زنگویی گفت: هیچ کدام از این عوامل به تنهایی نمی‌تواند در کنترل و پیشگیری بیماری‌ها نقش داشته باشد؛ همان طور که میزان تأثیر واکسیناسیون نیز نمی‌تواند صد درصد باشد، با انجام واکسیناسیون فقط می‌توان احتمال ابتلا و میزان تلفات طیور را کاهش داد.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today