ایرنا/ سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تشریح تازه‌ترین وضعیت ابتلای به کرونا در این استان گفت: موارد ابتلا به کرونا زیرسویه اُمیکرون) در استان در بخش سرپایی بشدت زیاد شده است.

سعید صحبتی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: عمده بیماران کرونایی استان سرپایی هستند و حال عمومیشان بد نیست زیرا ویروس کرونا در موج جدید به اندازه موج‌های قبلی شدت ندارد.
وی با تاکید بر اینکه موج جدید اُمیکرون که در استان کرمان وجود دارد سرایت بالا اما شدت کمی دارد، اظهارداشت: تعداد موارد بستری یا وخیم در مبتلایان به کرونا(زیر سویه امیکرون) در استان پایین است.

علامت سرماخوردگی عمدتا کروناست
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه اکثر بیماران با علائم سرما خوردگی عمدتا کرونا هستند، تاکید کرد: متاسفانه افراد دارای علائم خیلی کم تست کرونا می‌دهند چون فکر می‌کنند به سرماخوردگی ساده مبتلا شده اند و خیلی موضوع را جدی نمی‌گیرند.
وی ادامه داد: افراد دارای علائم سرماخوردگی که عمدتا از نظر ما درگیر کرونا هستند چون فکر می‌کنند یک بیماری ساده گرفته‌اند آن را جدی نمی‌گیرند و متاسفانه ماسک هم استفاده نمی‌کنند.

صحبتی افزود: ماسک نزدن افراد دارای علائم می‌تواند برای سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای خطرناک باشد و حتی به بدحالی این افراد منجر شود.
وی تاکید کرد: تکمیل واکسیناسیون ویروس کرونا ضروری است زیرا دُزهای(نوبت) واکسن کرونا به مبتلا نشدن به این ویروس یا ابتلای خفیف کمک می‌کنند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: افراد دارای علائم سرماخوردگی در نظر داشته باشند در صورتی که در مکانی سربسته یا مراسم هستند حتما از ماسک استفاده کنند.

آمار مبتلایان
وی با اشاره به اینکه اینک ۱۹ نفر بستری کلی کرونا در سطح استان کرمان هستند ادامه داد: ۲ نفر تست مثبت قطعی کرونا، بستری بدحال و تحت مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های سطح استان هستند که اگر بخواهیم موارد مشکوک را هم در نظر بگیریم تعداد این افراد بدحال به ۶ نفر می‌رسد.
صحبتی گفت: بیشتر مراجعان دارای علائم کرونا به مراکز درمانی بخش خصوصی مراجعه می‌کنند و از آنجا که عمده این مراکز تست نمی‌گیرند آمار دقیقی از موارد سرپایی ابتلا به کرونا در سطح استان نداریم.
وی افزود: براساس درصد مراجعه کنندگان تقریبا می‌توان گفت ۸۰ درصد افرادی که با علائم تنفسی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به کرونا(زیر سویه امیکرون) مبتلا هستند.

رنگبندی کرونایی در استان کرمان
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: شهرستان‌های کرمان، بردسیر، بم، فهرج، ریگان، بافت، رفسنجان، انار و شهربابک در وضعیت زرد کرونایی، سیرجان و کوهبنان در وضعیت نارنجی، زرند در وضعیت قرمز کرونایی و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت آبی قرار دارند.

 
 
  
  

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman__akhbar