ایسنا/ طی هفته گذشته مراتب ثبت ملی دو میراث طبیعی در فهرست اقدامات پاسدارانه از سوی علی دارابی، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور به استاندار خراسان شمالی ابلاغ شد.

یکی از این آثار درخت کهنسال کاج در یکی از مدارس پایه ابتدایی بجنورد است.
این تک درخت کهنسال کاج داخل مدرسه ای در داخل شهر بجنورد واقع شده که به دبستان پروین اعتصامی معروف می باشد در اطراف آن خانه های مسکونی اهالی منطقه دیده می شود و ترکیبی از بافت کهنه و خانه های جدید هستند. این درخت کهنسال دارای محیط تنه به اندازه ۴ متر ( ۱.۲۷۳قطر) و طول تاج ۱۱ متر، عرض تاج ۶.۴۰ و ارتفاع ۱۵متر با سطح پوشش تاج ۲۳۷ متر مربع فضای زیبایی را ترسیم کرده است.
در فاصله ۱.۵ تا ۲ متری از بستر زمین درخت منشعب به چهار بخش (شاخه) می شود. شاخه ای که در فاصله ۱.۵ متری از تنه درخت در سمت جنوب رشد کرده در قسمت میانی این شاخه اقدام به برش شاخه ای کوچک نموده است.
در فاصله ۲ متری درخت دارای ۳ شاخه اصلی در جهات شرق – شمال و غرب  است که شاخه غرب از قطر و رشد بیشتری برخوردار است. شاخه شرق با خمیده شدن به سمت جنوب سبب شده تا شاخه از حیاط مدرسه خارج  و به طرف کوچه کنار مدرسه رشد کند. شاخه شمالی در مرکز درخت بین شاخه شرق وغرب  استوار شده است.
کاج ها گونه های درختی یا درختچه ای متعلق به جنس Pinus هستند. آن ها همیشه سبز بوده و به جای برگ های گسترده دارای دستجات سوزن هستند. ۴۰ گونه رایج درخت کاج وجود دارد که بسیاری از آن ها کاشت شده و یا به فراتر از محدوده بومی مهاجرت کرده اند.

یکی از روش های معمول برای طبقه بندی درختان کاج، تعداد برگ ها (سوزن ها) در هر دسته است.
درختان کاج را می توان از طریق برگ های سوزنی مانند، مخروط های دانه دار و پوست قهوه ای مایل به قرمز یا خاکستری تشخیص داد. یکی دیگر از ویژگی های شناسایی درختان کاج، مخروط های تخم شکل آنها است که از شاخه ها آویزان می شوند. بعضی از انواع کاج ها می توانند دارای مخروط های بزرگ چوبی با مقیاس های بلند و مستقیم باشند. 
قدمت این درخت کهنسال ۱۰۰ الی ۱۳۰ سال است و به شماره ۱۱۴۰ به ثبت ملی رسیده است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today