مهر/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: انتقال آب سد ژاوه به سورال و استفاده آب های سطحی کمک قابل توجهی به حفاظت از منابع زیرزمینی این منطقه خواهد کرد.

آرش آریانژاد، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در جلسه بررسی مسائل مربوط به سد سورال کردستان اظهار کرد: سد سورال از نظر توسعه اقتصادی و کشاورزی دهگلان، ظرفیت خوبی است که این شرکت در سنوات اخیر تمام همت خود را به کار بسته تا اراضی پایاب این سد به آبی تبدیل شوند.
وی افزود: از آنجا که بیشترین برداشت‌ها از منابع آب زیرزمینی در دشت‌های قروه و دهگلان صورت می‌گیرد، در این حوضه با افت شدید آب مواجه هستیم که انتقال آب سد ژاوه به سورال و استفاده آب‌های سطحی کمک قابل توجهی به حفاظت از منابع آب زیرزمینی این منطقه خواهد کرد.
آریانژاد خاطرنشان کرد: بیشترین بارش‌ها و نزولات جوی در غرب استان و تمرکز کشاورزی در شرق استان بوده و همین امر باعث برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی در دشت‌های شرقی شده که جبران افت منابع آب زیرزمینی تقریباً نزدیک به محال است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اضافه کرد: توسعه و بهبود یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی محدوده شبکه آبیاری سد سورال، اعمال الگوی کشت بهینه، افزایش تولیدات کشاورزی، ایجاد فرصت شغلی ناشی از دامپروری و صنایع تبدیلی و بسته‌بندی از جمله اهداف اجرای این طرح است.
آریانژاد عنوان کرد: نقش مشارکت کشاورزان عضو تعاونی آب‌بران در بهبود مدیریت منابع آب کشاورزی قابل توجه است چرا که امروزه در این استان توجه به مشارکت فعال اقشار مختلف جامعه در کلیه بخش‌های توسعه از جمله توسعه کشاورزی، و سایر فعالیت‌های وابسته به آن از ضرورت‌های پیش‌رو در دستیابی به اهداف و مبانی توسعه پایدار محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: امروز دیگر نقش حساس و مؤثر گروه‌های محلی و ذینفعان در کسب موفقیت برای برنامه‌های مدیریت و توسعه شبکه آبیاری محرز شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: کشورهای مختلف سرمایه گذاری‌های ویژه بر روی ظرفیت سازی و کمک به ایجاد زیرساخت‌های اجتماعی در سیستم آبیاری کرده‌اند که یکی از مهمترین دستاوردها در این زمینه تشکیل تعاونی آب بران است.
آریانژاد با بیان اینکه عملیات اجرایی سد سورال از سال ۸۴ آغاز شده است، گفت: عرض سد سورال در پایین‌دست ۱۷۰ متر، ارتفاع از پی ۴۵ متر، طول تاج ۲۴۰ متر، طول سرریز نیز ۲۱۶ متر و خط انتقال آب سدسورال دهگلان از محل سد تا ابتدای اراضی ۲۱ کیلومتر است.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online