باشگاه خبرنگاران/ واکسیناسیون سگ‌های صاحب دار علیه بیماری مهلک هاری در خراسان جنوبی آغاز شد.

محمدعلی بخشی، مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: طرح واکسیناسیون سگ‌های صاحب دار به مناسبت ۲۸ سپتامبر روز جهانی هاری از روز گذشته در استان آغاز شده و شهروندان می‌توانند با مراجعه به شعب دامپزشکی و بخش خصوصی برای واکسیناسیون این حیوان علیه هاری اقدام کنند. او مدت زمان اجرای این طرح را یک هفته اعلام کرد.
بخشی با اشاره به اهمیت مشارکت، همکاری و هماهنگی بین بخشی در تحقق اهداف برنامه راهبردی جهانی پیشگیری و کنترل هاری که از سوی سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی بهداشت حیوانات و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد تدوین شده، عنوان کرد: بر این اساس، هدف جهانی حذف بیماری هاری انسانی ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ است و ما هم در این جهت تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با تأکید بر اهمیت اقدامات پیشگیری در این بیماری بیان کرد: از جمله تدابیر دامپزشکی برای مبارزه و پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون سگ‌های صاحب دار و گله و برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی برای جمعیت هدف و نیز مراقبت بیماری است.
او در خصوص مراقبت در این بیماری اظهار کرد: در صورت تشخیص کانون بیماری هاری، در منطقه اپیدمیولوژیک که کانون بیماری در آن رخ داده است به صورت هفتگی به مدت شش ماه مراقبت بیماری انجام می‌شود، ضمن اینکه واکسیناسیون سگ‌های صاحب دار تا شعاع کانون بسته به نوع حیوان گزنده انجام می‌شود.
به گفته بخشی این اداره کل واکسیناسیون سگ‌های گله و صاحب دار در برابر بیماری مهلک هاری را همه ساله انجام می‌دهد به طوری که در ۶ ماه اول سال، به حدود ۸ هزار قلاده سگ در استان واکسن هاری تزریق شده است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بر کنترل هاری از طریق پیشگیری از گزش سگ و انجام واکسیناسیون سگ‌ها تأکید کرد و افزود: سگ‌ها به ویژه سگ‌های بلاصاحب عامل بیش از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان هستند و از هم استانی‌ها تقاضا داریم از نزدیک شدن به سگ‌ها و گربه‌های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزند، چرا که بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان‌ها توسط سگ‌ها روی می‌دهد.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today