باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: دستکاری غیراصولی در دریاچه نمک باعث گسترش کانون‌های گرد و غبار در استان می‌شود.

محمدحسین بازگیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با اشاره به صدور پروانه بهره‌برداری معدنی دردریاچه نمک بدون کسب مجوز از این سازمان، گفت: بر اساس قانون، صدور هرگونه پروانه بهره برداری در عرصه‌های تالابی، باید با هماهنگی و اخذ مجوز از محیط زیست باشد.

وی با اشاره به قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور، تخریب غیرقابل جبران تالاب‌ها را ممنوع دانست و گفت: واحد صنعتی بهره بردار بر خلاف ضوابط زیست محیطی اقدام به حفر ترانشه به طول ۱۵ کیلومتر و عرض سه متر در دریاچه و برداشت شورابه کرده‌است که در نهایت منجر به مرگ قطعی دریاچه خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم ضمن تأکید بر جبران و اصلاح خسارات وارده، از ارجاع درخواست رسمی جهت ابطال مجوز بهره برداری این واحد صنعتی به شورای عالی معادن خبر داد و گفت: ستاد ملی مقابله با گرد و غبار کشور هرگونه دستکاری در دریاچه نمک که باعث افت سطح آب زیرقشری و از بین رفتن رطوبت خاک شود را عامل گسترش کانون‌های فعال گرد و غبار در منطقه عنوان کرده است.

وی با بیان اینکه دریاچه نمک و دیگر تالاب‌های استان قم به دلیل قرار گرفتن در انتهای حوضه آبریز، دارای اکوسیستم حساس و شکننده‌ای بوده و باید بسیار مورد توجه قرار بگیرند، تصریح کرد: اراضی پیرامون این دریاچه با قطع حقابه‌ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی، به یکی از کانون‌های فعال القاء گرد و غبار تبدیل شده‌است.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی قم و درحد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود ۲۰۰ هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی قم قرار گرفته است. این دریاچه دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است که در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی و تخصیص نیافتن حقابه آن به یکی از کانون‌های فعال ریزگرد‌ها در منطقه تبدیل شده‌است.

آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday