تسنیم/ طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه‌ها و سیاست های دولت در حوزه اشتغال در شرایط بحران اقتصادی است .

در راستای حمایت از مناطق غیر برخوردار از اشتغال شیوه نامه پرداخت یارانه دستمزد با اولویت مناطق کم برخوردار و مناطق غیر برخوردار از اشتغال ابلاغ شد.

یارانه دستمزد، وجهی است که توسط دولت به موجب این شیوه‌نامه به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی زیر 35 سال به کارفرما پرداخت و منابع این طرح از محل منابع پیش‌بینی شده اشتغال در قانون بودجه سنواتی، کمکهای مردمی و منابع ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود.

به عبارت بهتر, طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه ها و سیاست های دولت در حوزه اشتغال در شرایط بحران اقتصادی است،این طرح اکنون در کشور در حال اجراست و به کارآفرینانی که دانش آموختگان دانشگاهی را جذب کنند 30 درصد یارانه دستمزد می دهد.

اما نکته قابل توجه و مهم این است که مطابق گزارش معاون وزیرکار 53درصد مشارکت کنندگان در طرح یارانه دستمزد دارای مدرک دیپلم بودند. به عبارت بهتر یعنی کارگاه های اقتصادی گرایش کمتری به جذب دانش آموختگان مراکز دانشگاهی داشتند.

عیسی منصوری, معاون اشتغال وزارت کار به بررسی مهم ترین پیامدهای مثبت اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد پرداخت و گفت: بررسی نتایج حاصل از اجرای طرح از بعد جنسیت حاکی از آن است که شغل اولی های مرد، مشارکت و حضور بیشتری نسبت به شغل اولی های زن در طرح داشته اند. ضمن آنکه با توجه به نرخ بیکاری زنان (17.5 درصد) در سال 1398 نسبت به نرخ بیکاری مردان (9 درصد) در همان سال و با توجه به مشارکت کمتر زنان در این طرح، لازم است سیاستگذار تمرکز برنامه های اشتغال زای سال جاری و سنوات آتی را معطوف به جامعه زنان نماید.

وی افزود: در میان مقاطع تحصیلی، بیش از نیمی از مشارکت کنندگان در طرح پرداخت یارانه دستمزد (53 درصد) دارای مدرک دیپلم بوده اند که بیانگر گرایش کمتر کارگاه های اقتصادی به جذب دانش آموختگان مراکز دانشگاهی است. آسیب شناسی این امر در سیاست گذاری های برنامه ها و طرح های فعال بازار کار در سال جاری به طور جدی مدنظر تصمیم گیر قرار خواهد گرفت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: بررسی بازخورد اقتصادی طرح پرداخت یارانه دستمزد در استان های منتخب نشان می دهد بنگاه های بالای 50 نفر کارکن در بخش صنعت و همچنین بنگاه های 10 تا 49 نفر کارکن فعال در بخش خدمات دارای بیشترین ظرفیت جذب نیرو بوده اند. تعداد 462 نفر از شغل اولی های جذب شده نیز سرپرست خانوار بوده اند که 18 درصد از شاغلین شغل اولی را به خود اختصاص می دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar